Dzień Żeglarza 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Żeglarza zostało 185 dni, czyli 6 miesięcy i 3 dni.

W 2025 roku Dzień Żeglarza przypada na 25 czerwca (środa).

„Chciałem być marynarzem
Chciałem mieć tatuaże
Podróżować, zwiedzać świat
Pięknie żyć, garściami życie brać”.

Te słowa piosenki Krzysztofa Krawczyka świetnie opisują zawód marynarza – zajęcia fascynującego, pełnego przygód i możliwości, ale i bardzo ważnego. Dziś około 90% światowego handlu odbywa się drogą morską. Marynarze płacą za to jednak wysoką cenę, przez większość czasu przebywając poza domem. Międzynarodowa Organizacja Morska postanowiła docenić ten trud i uchwaliła Dzień Marynarza.

Historia Dnia Marynarza


Dzień Marynarza (Day of the Seafarer) obchodzony jest 25 czerwca. Inicjatorem tego wydarzenia była Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) podczas Konferencji Dyplomatycznej w Manili w czerwcu 2010 roku. Pierwsze obchody odbyły się w 2011 roku. W Polsce można spotkać się też z nazwą Dzień Żeglarza lub Dzień Pracowników Morskich.

Jako uzasadnienie święta podano chęć docenienia wkładu wszystkich marynarzy, rybaków oraz pracowników morskich w międzynarodowy handel oraz gospodarkę – jest to około 1,5 milionów ludzi służących na statkach. Wydarzenie ma przypominać, że wiele przedmiotów i produktów, z których ludzie korzystają na co dzień, trafiło do nich dzięki ich pracy – m. in. odzież, elektronika, ale i leki czy żywność. Szacuje się, że obecnie około 90% światowego handlu odbywa się drogą morską, ponieważ jest to najbardziej opłacalny sposób transportu towarów. Gdyby z jakiegoś powodu został zawieszony, znacząco wpłynęłoby to na światową gospodarkę i życie każdego z nas. Święto dedykowane jest także ludziom żeglującym na statkach pasażerskich oraz pracownikom naukowym, jak biolodzy morscy czy oceanografowie, którzy przebywają morza i oceany aby pozyskiwać nowe informacje na temat naszej planety. Oceany zajmują około 70% samej planety, a zamieszkuje je ponad milion gatunków roślin i zwierząt.

Szczególnie podkreślono fakt, że służba na statku odbywa się kosztem życia rodzinnego, ponieważ ludzie morza większość czasu spędzają poza domem. Hasło święta to „Dziękujemy Wam, Marynarze”.

Obchody Dnia Marynarza


Jak przebiegają obchody święta? Organizatorzy co roku skupiają się na haśle przewodnim, np. „Twoja podróż – kiedyś i teraz, podziel się swoją podróżą”. Marynarze zachęcani byli do publikowania zdjęć ze swoich pierwszych i ostatnich rejsów w mediach społecznościowych. Inne wybrane tematy to: „Marynarze: w centrum przyszłości żeglugi”, „Oblicza morza”, „Sprawiedliwa przyszłość dla marynarzy”.

Międzynarodowa Organizacja Morska, która jest wyspecjalizowaną jednostką systemu Narodów Zjednoczonych, wykorzystuje obchody święta także na poważne dyskusje na takie tematy, jak prawa, zdrowie, bezpieczeństwo marynarzy czy uczciwe warunki pracy.

Polska aktywnie włącza się w obchody Dnia Marynarza, np. za sprawą podświetlania na niebiesko budynków instytucji powiązanych z gospodarką morską. W naszym kraju udział w wydarzeniu biorą m. in. Uniwersytet Morski w Gdyni, Port Gdynia, Urząd Morski w Gdyni, Akademia Morska w Szczecinie czy Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Warto wiedzieć, że Polska ma swoje własne święto marynistyczne – Dzień Marynarza Żeglugi Śródlądowej. Upamiętnia ono starcie z flotą bolszewicką pod Horodyszczem w 1919 roku, wygrane dzięki rajdowi rzeką Jasiołdą trzech łodzi motorowych z desantem piechoty. W dniu święta wręczone zostają odznaczenia „Zasłużony dla Polski i rzek”.

Dla ludzi niezwiązanych z morzem jest to okazja, by dowiedzieć się więcej o zawodzie marynarza, np. odwiedzając stronę internetową Międzynarodowej Organizacji Morskiej. W miarę swoich możliwości można popłynąć w rejs statkiem wycieczkowym, odwiedzić pobliski port czy placówkę Straży Przybrzeżnej Warto też wesprzeć którąś z morskich organizacji charytatywnych, poczytać książkę czy obejrzeć film o tematyce marynistycznej – jest w czym wybierać, to nie tylko „Titanic”.