Najważniejsze polskie stocznie znajdują się w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie. To właśnie w tej pierwszej narodziła się „Solidarność”, doszło do wydarzeń grudnia 1970 i popisania porozumień sierpniowych. Stocznia Gdańska to nie tylko symbol wolności Polski. Dawniej było to prężnie działające przedsiębiorstwo, które w swojej historii stworzyło ponad 1000 statków. Z czasem stocznie straciły na znaczeniu i wiele z nich ogłosiło upadłość.
W ostatnich latach sytuacja stoczni i polskich stoczniowców znacznie się jednak poprawia. W 2019 roku Gdańska Stocznia Remontowa zajęła pierwsze miejsce wśród stoczni w Europie ze względu na liczbę przeprowadzonych remontów klasowych statków, a także znalazła się wśród 10 najlepszych stoczni remontowych na świecie w rankingu Clarksons Research. Polska do dzisiaj produkuje 10% statków w Europie – jest to lepszy wynik niż stoczni z Hiszpanii, Francji czy Wielkiej Brytanii. Liczba zatrudnianych stoczniowców znowu rośnie.
Czego życzyć stoczniowcom?
Jak największej ilości pracy, dużych zarobków i coraz większej ilości zleceń, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Polscy stoczniowcy uchodzą za jednych z najlepszych specjalistów w Europie, więc pozostaje nam tylko życzyć, żeby tak pozostało.