Dzień Marynarza Żeglugi Śródlądowej 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Marynarza Żeglugi Śródlądowej zostało 68 dni, czyli 2 miesiące i 7 dni.

W 2024 roku Dzień Marynarza Żeglugi Śródlądowej przypada na 3 lipca (środa).

Historia Dnia Marynarza Żeglugi Śródlądowej


3 lipca 1919 roku pod Horodyszczem doszło do starcia polskiej i bolszewickiej floty. Bohaterski rajd rzeką Jasiołdą trzech łodzi motorowych z desantem piechoty przyczynił się do przejęcia miasta. Jednocześnie było to pierwsze ważne zwycięstwo nad bolszewikami nowo utworzonej flotylli, która działała na obecnym pograniczu ukraińsko-białoruskim. Na pamiątkę tego wydarzenia w okresie międzywojennym uchwalono Dzień Marynarza Rzecznego, znanego dziś jako Dzień Marynarza Żeglugi Śródlądowej.

Po polskich rzekach nie pływają już wojskowe flotylle, stąd obecna nazwa odnosi się do współczesnych zadań marynarzy. Działają oni na wyspecjalizowanych jednostkach wykorzystywanych do przewozu towarów czy robót hydrotechnicznych. Ich praca pozwala m. in. na utrzymanie szlaków wodnych w dobrym stanie – dzięki temu mogą po nich pływać zarówno mniejsze łodzie i żaglówki, jak i duże barki i promy wykorzystywane w turystyce.

Obchody Dnia Marynarza Żeglugi Śródlądowej


Wyjątkowo huczne obchody Dnia Marynarza Żeglugi Śródlądowej mają miejsce we Wrocławiu, stolicy polskiej żeglugi śródlądowej. W okolicach 3 lipca odbywa się kilkudniowy piknik marynarski, wśród jego atrakcji m. in. parada statków, szanty, darmowe rejsy czy pokazy. Święto to również okazja do tego, by wręczyć odznaczenia „Zasłużony dla Polski i rzek” oraz uczcić pamięć o poległych marynarzach i złożyć na ich pomnikach i nagrobkach kwiaty. Po uroczystościach przy pomniku Pionierów Odry, w której udział biorą przedstawiciele m.in. władz państwa i Urzędów Żeglugi Śródlądowej z Wrocławia, Bydgoszczy, Szczecina czy Gdyni, na statku Wratislavia, zacumowanym przy Bulwarze Dunikowskiego, odbywa się msza święta.

Turystyka wodna w Polsce


Dzień Marynarza Żeglugi Śródlądowej jest dobrą okazją, aby promować polską turystykę wodną. Pod tym względem możemy pochwalić się wyjątkowymi atrakcjami, z których warto korzystać. Oto kilka przykładów:

- Mazury
Szlak Wielkich Jezior Mazurskich stanowi wizytówkę nie tylko tego regionu ale i całego kraju. Tutaj znajdują się największe jeziora w Polsce, czyli Śniardwy i Mamry oraz cała sieć mniejszych akwenów połączonych kanałami. Turyści mogą skorzystać z usług tzw. „białej floty” Żeglugi Mazurskiej i wybrać się w rejsy do najładniejszych zakątków, rezerwatów przyrody itp. Przykładowo, z portu w Giżycku można wyruszyć do Mikołajek lub na Wyspę Kormoranów, a z Mikołajek wypłynąć na jezioro Śniardwy i popłynąć do Rynu. Szlak umożliwia rejsy pomiędzy portami w różnych konfiguracjach i zaplanowanie dnia według własnego scenariusza, pod kątem interesujących atrakcji turystycznych.

- Kanał Augustowski
Kanał Augustowski to kolejne wyjątkowe miejsce na „wodnej” mapie Polski (oraz Białorusi). Jego długość to 101 km, zaczyna się na rzece Biebrzy, a kończy na Niemnie. Rejsy po Kanale można zorganizować na kilku trasach, po drodze podziwiając piękną przyrodę, jeziora i zabytkowe śluzy.

- Kanał Ostródzko-Elbląski
Kanał Ostródzko-Elbląski to unikalny systemem wodny łączący zachodniomazurskie jeziora z Zalewem Wiślanym. To co wyróżnia go na tle innych szlaków wodnych, to konieczność pokonywania niemal 100-metrowej różnicy poziomu wód. Jest to możliwe dzięki słynnym 5 pochylniom, po których przetacza się statki na platformach ustawionych na szynach. Urządzenia wyciągowe napędzane są mechanicznie siłą przepływu wody.

- Wisła, Odra, Warta …
Święto Marynarza Żeglugi Śródlądowej można obchodzić w wielu innych miejscach, jak choćby miastach położonych nad rzekami. Rejs Wisłą po Warszawie, Toruniu, Krakowie, Kazimierzu Dolnym, Odrą po Wrocławiu, Szczecinie, Brdą po Bydgoszczy czy Wartą po Poznaniu – opcji jest mnóstwo. Wiele z nich połączona jest ze zwiedzaniem popularnych atrakcji, jak np. rejs Motławą po Gdańsku – tu można podziwiać doki Stoczni Gdańskiej czy Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte.

Występowanie Dnia Marynarza Żeglugi Śródlądowej w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela03.07.2022Dzień Marynarza Żeglugi Śródlądowej 2022
Poniedziałek03.07.2023Dzień Marynarza Żeglugi Śródlądowej 2023
Czwartek03.07.2025Dzień Marynarza Żeglugi Śródlądowej 2025
Piątek03.07.2026Dzień Marynarza Żeglugi Śródlądowej 2026
Sobota03.07.2027Dzień Marynarza Żeglugi Śródlądowej 2027
Poniedziałek03.07.2028Dzień Marynarza Żeglugi Śródlądowej 2028
Wtorek03.07.2029Dzień Marynarza Żeglugi Śródlądowej 2029
Środa03.07.2030Dzień Marynarza Żeglugi Śródlądowej 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 3 lipca