Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża 2025

Do najbliższych obchodów Święta św. Teresy Benedykty od Krzyża zostały 242 dni, czyli 7 miesięcy i 30 dni.

W 2025 roku Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża przypada na 9 sierpnia (sobota).

Edyta Stein pochodziła z Wrocławia, przyszła na świat 12 października 1891 roku, w dniu jednego z najważniejszych świąt żydowskich, czyli Jom Kipur (Dzień Pojednania). Zaledwie dwa lata później zmarł jej ojciec Zygfryd, więc dotychczas zamożna rodzina musiała odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gdzie byt jedenaściorgu dzieci (Edyta była najmłodsza) musiała zapewnić matka Augusta. Okazała się ona jednak bardzo przedsiębiorczą kobietą i zamieniła rodzinny interes w uznaną firmę.

Edyta Stein - Teresa Benedykta od Krzyża


Jej rodzina należała do niezwykle pobożnych, ale sama Edyta w wieku 14 lat zadeklarowała, że jest ateistką. Młodą dziewczynę bardziej od religii zajmowała nauka, od dzieciństwa miała kontakt z wybitnymi ludźmi, jak choćby William Stern (twórca skali IQ). Studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim germanistykę, historię i psychologię, w późniejszych latach także na uczelniach w Getyndze i Fryburgu. Współpracowała z wybitnymi filozofami: Edmundem Husserlem, Martinem Heideggerem i Maxem Schelerem. To za sprawą tego ostatniego odnalazła wiarę w Boga, a szalę przeważyło przeczytanie biografii św. Teresy z Avili. Dla matki był to duży cios, że córka postanowiła zostać katoliczką, a nie wyznawczynią religii mojżeszowej.

Edyta Stein 1 stycznia 1922 roku została ochrzczona i otrzymała sakrament bierzmowania, wybrała wówczas imię hiszpańskiej mistyczki. W 1933 roku wstąpiła do klasztoru Karmelitanek w Kolonii, gdzie następnie przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża, honorując w ten sposób także drugiego swojego mentora, św. Jana od Krzyża. Jej posługa Boża przypadła na niespokojne czasy, kiedy faszyści coraz mocniej prześladowali Żydów. Pod koniec 1938 roku, aby nie narażać sióstr z klasztoru na śmierć, wyjechała do oddziału w holenderskim Echt. Kiedy Niemcy zaatakowały Holandię, kwestią czasu stały się represje wobec Żydów, zwłaszcza w obliczu ogłoszenia listu pasterskiego episkopatu holenderskiego w ich obronie. 2 sierpnia 1942 roku została aresztowana, ostatni raz widziano ją 7 sierpnia na dworcu głównym we Wrocławiu, podczas postoju pociągu zmierzającego do Auschwitz. Dwa dni później została zamordowana w tym w niemieckim obozie koncentracyjnym.

Edyta Stein pozostawiła po sobie wiele dzieł, w tym pracę naukową poświęconą św. Janowi od Krzyża pt. „Wiedza Krzyża”, przetłumaczyła także teksty św. Tomasza z Akwinu oraz bł. J.H. Newmana.

Obchody święta św. Teresy Benedykty od Krzyża


W 1987 roku papież Jan Paweł II beatyfikował Teresę Benedyktę od Krzyża, w 1998 roku została kanonizowana. Rok później papież ogłosił ją patronką Europy. Edyta Stein jest pierwszą Żydówką, która została kanonizowana po tym, jak przyjęła katolicyzm.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest w rocznicę śmierci (9 sierpnia). O swojej zasłużonej mieszkance pamiętają wrocławianie, choćby z Towarzystwa im. Edyty Stein. Organizują oni różne uroczystości związane ze wspomnieniem zakonniczki – wśród nich jest msza święta a także spotkania w Domu Edyty Stein przy ulicy Nowowiejskiej 38.

Prezydium Episkopatu Polski przygotowało specjalny list na 75 rocznicę śmierci Edyty Stein. W 2022 roku przypadła 80 rocznica jej śmierci. Z tej okazji w Oświęcimiu na terenie dawnego obozu zagłady około 200 osób wzięło udział w uroczystościach upamiętniających, w tym przedstawiciele episkopatów Polski i Niemiec. Wierni przeszli w marszu modlitewnym od historycznej bramy śmierci do pomnika ofiar przy ruinach krematoriów i komór gazowych. Tam zapalono znicze i złożono kwiaty.

W Lublińcu znajduje się kościół św. Edyty Stein, pierwszy na świecie poświęcony zakonnicy. W dniu jej wspomnienia odbywa się tam uroczysta Eucharystia. Edyta Stein jest patronką Lublińca, można tam również odwiedzić jej Muzeum.

Występowanie Święta św. Teresy Benedykty od Krzyża w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa09.08.2023Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża 2023
Piątek09.08.2024Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża 2024
Niedziela09.08.2026Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża 2026
Poniedziałek09.08.2027Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża 2027
Środa09.08.2028Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża 2028
Czwartek09.08.2029Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża 2029
Piątek09.08.2030Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża 2030
Sobota09.08.2031Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 9 sierpnia