Komputerową grę zręcznościową stworzyła firma Namco w 1980 roku. Początkowo została wydana na automaty do gier, później ukazała się na platformy Atari 2600 Commodore 64, Intellivision, Sega Game Gear, NES, SNES, Gameboy, PC i inne. Oryginalny tytuł wymawiany był jako Pakku-man, co w przybliżeniu oznaczało: „jeść kłapiąc ustami”. Początkowo tytuł nie został przyjęty przez anglojęzyczne państwa ze względu na podobieństwo zbliżone do wulgaryzmu.
Założenie gry opierało się na bardzo prostej technice: gracz kierował żółtą kulką w labiryncie, która musiała zjadać różne bonusy przy jednoczesnej ucieczce przed duchami. Każdy duch wyróżniła się kolorem oraz nazwą (różowy - Pinky, błękitny - Inky, czerwony - Blinky i pomarańczowy - Clyde), które poruszały się pozornie w losowych kierunkach po całej planszy. Poszczególne plansze gry różnią się poziomem trudności, na przykład w szybkości i w taktyce poruszania się duchów, Pac-mana, czy w liczbie dodatkowych bonusów. Co ciekawe, wszystkie poziomy od 21 są identyczne. Poziom 256 jest kultową planszą gry, która nosi swoją nazwę „split screen” (ekran śmierci). Nazwa związana jest z błędem w programie, który powodował, że na połowie planszy pojawiały się nic nie znaczące symbole.
Miłośnicy tej kultowej gry od samego powstania Pac-mana próbowali pobić rekordy w uzyskanej najwyższej punktacji. Rekord światowy, który nigdy nie zostanie poprawiony, ustanowił w 1999 roku Billy Mitchell, rekordzista w wielu grach automatowych. High Score w Pac-manie wynosi 3,333,360 punktów (wszystkie 255 plansz plus maksymalna punktacja na planszy 256). Mitchell uzyskał taki wynik w ciągu 6 godzin, dzięki zjadaniu przez Pac-mana wszystkich bonusów, duchów oraz specjalnych kulek, nie tracąc przy tym żadnego życia.
Postać głównego bohatera gry również oddziaływała na pop kulturę, żółta kulka stała się częstym motywem umieszczanym na różnych przedmiotach. I może warto w dniu Pac-mana jeszcze raz zagrać w tę grę i powspominać czasy, w których automaty do gier zapoczątkowały erę gier komputerowych. Zwłaszcza, że w wielu miejscach na całym świecie, także w Polsce, organizowane są turnieje i imprezy z żółtym kulkożercą w roli głównej.