Międzynarodowy Dzień Spedytora 2024

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Spedytora zostały 32 dni, czyli 1 miesiąc i 2 dni.

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Spedytora przypada na 23 maja (czwartek).

23 maja obchodzimy Dzień Spedytora. Kim jest spedytor? Według Wikipedii spedytor to osoba prawna lub fizyczna (przedsiębiorca), której celem działania jest organizowanie przewozu ładunków. Spedytor odpowiedzialny jest również wystawienie dokumentów spedycyjnych.

Coraz częściej spedytorem określane są przedsiębiorstwa spedycyjne. Spedycja jest ważnym elementem we wszystkich dziedzinach gospodarki. W dobie Internetu, gdzie coraz więcej osób wykonuje zakupy w sklepach on-line, spedytor jest ważnym zawodem. Wśród nich można wyróżnić spedytorów krajowych, zagranicznych morskich, drogowych i lotniczych. Jakie firmy poszukują spedytorów? Na przykład zajmujące się kompleksowym outsourcingiem usług logistycznych lub firmy transportowe.

A kto może zostać spedytorem? Zawód ten wymaga znajomości zagadnień związanych z logistyką, z branżą usług transportowych oraz wymagana jest wiedza na temat danego transportu i obsługi klienta. Ważne są także zdolności analityczne oraz organizacyjne. Często spedytor ma kontakt z zagranicznymi klientami, więc znajomość języków obcych jest niezwykle przydatna. Stanowisko spedytora umożliwia rozwój zawodowy w kilku kierunkach: zarządzaniem zespołem, oddziałem oraz przejściem do branży w dziale logistyki.

Historia spedycji sięga początku XV wieku. W tym okresie zostało ustanowione prawo składu oraz przymus drożny. Prawo składu nakładało na kupca obowiązek sprzedaży towarów w mieście przez które przejeżdżał, zaś przymus drożny oznaczał poruszanie się po jedynie wyznaczonych drogach. Oba prawa przynosiły straty kupcom i spowodowały wykształcenie tak zwanego pozornego nabywcy. Pozorny nabywca składał oświadczenie o nabyciu towaru, który wciąż pozostawał w posiadaniu właściciela. Pozorny nabywca wysyłał towar we własnym imieniu i musiał zadbać o odpowiedni wybór drogi, środka transportu, czy konwojowania. Kolejnym etapem rozwoju spedycji był okres pojawienia się maszyny parowej. W tym czasie zaczęły powstawać firmy, które świadczyły usługi organizacyjne w przesyłaniu towarów. Obecnie przedsiębiorstwa spedycyjne wykorzystują każdy środek transportu i nawiązują współpracę z różnymi firmami na całym świecie.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Spedytora w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek23.05.2022Międzynarodowy Dzień Spedytora 2022
Wtorek23.05.2023Międzynarodowy Dzień Spedytora 2023
Piątek23.05.2025Międzynarodowy Dzień Spedytora 2025
Sobota23.05.2026Międzynarodowy Dzień Spedytora 2026
Niedziela23.05.2027Międzynarodowy Dzień Spedytora 2027
Wtorek23.05.2028Międzynarodowy Dzień Spedytora 2028
Środa23.05.2029Międzynarodowy Dzień Spedytora 2029
Czwartek23.05.2030Międzynarodowy Dzień Spedytora 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 23 maja