W 1975 roku ukazała się praca Petera Singera „Animal Liberation” oraz „The case of Animal rights” Toma Regana, które traktowane są jako początek ruchu na rzecz przyznania praw zwierzętom. Pierwsze unormowania prawne dotyczące zwierząt miały miejsce w Wielkiej Brytanii na początku XIX wieku. Projekt o ochronie niektórych zwierząt domowych zapoczątkował zmiany społeczne. Kolejna ustawa zakazująca okrutnego traktowania koni i osłów przyczyniła się do utworzenia pierwszej Anglii organizacji społecznej na rzecz ochrony praw zwierząt – RSPCA – Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt. Dopiero uregulowania prawne o charakterze międzynarodowym przyczyniły się do rozwoju ochrony praw zwierząt w skali globalnej. Pierwszym światowym dokumentem była „Światowa Deklaracja Praw Zwierząt” uchwalona przez UNESCO w 1998 roku. Państwa zaczęły zwracać szczególną uwagę na pozycję zwierząt w społeczeństwie i zapoczątkowały dążenia do przeciwdziałania oraz zwalczania okrutnego traktowania zwierząt.
W Polsce pierwszym dokumentem prawnym dotyczącym ochrony zwierząt było Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z 22 marca 1928 roku o ochronie zwierząt. Regulacja prawna obowiązywała do 1998 roku. Kolejnym aktem prawnym była ustawa z 1997 roku, znowelizowana w 2000 roku. Ustawa obejmuje wszystkie zwierzęta, między innymi wykorzystywane w gospodarstwach domowych, w doświadczeniach laboratoryjnych, czy w branży rozrywkowej. 18 sierpnia 2011 roku Sejm uchwalił nowelizację Ustawy o ochronie zwierząt. Każde z nich chronione jest specjalnymi prawami, które gwarantują humanitarne traktowanie oraz w przypadku okrucieństwa ze strony właściciela, następuje odebranie zwierząt i przekazanie ich do specjalnej placówki.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony