Europejski Dzień Parków Narodowych 2025

Do najbliższych obchodów Europejskiego Dnia Parków Narodowych zostały 172 dni, czyli 5 miesięcy i 21 dni.

W 2025 roku Europejski Dzień Parków Narodowych przypada na 24 maja (sobota).

Człowiek dzięki przyrodzie bardzo dużo zyskuje – kontakt z naturą sprzyja zdrowiu psychicznemu, zadowoleniu czy szczęściu. Jest on zresztą częścią tego pięknego świata, stąd powinien dbać o naturę najlepiej jak tylko potrafi. Jednym ze sposobów jest chronienie specjalnych obszarów i tworzenie na nich parków narodowych. 24 maja w kalendarzu przypada święto promujące tę ideę – Europejski Dzień Parków Narodowych (European Day of Parks).

Europejskie Parki Narodowe


Obecnie na świecie istnieje około 3000 parków narodowych, z czego ponad 400 w Europie i 23 w Polsce. Głównym założeniem wydzielania takich obszarów jest chronienie każdej formy przyrody - zwierząt, roślin, grzybów, gleby, zbiorników wodnych, rzek, ekosystemów czy krajobrazu.

W naszym kraju najstarszym i najsłynniejszym chronionym obszarem jest Białowieski Park Narodowy, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Polskie parki są niezwykle zróżnicowane krajobrazowo, rozciągają się od pasa nadmorskiego, poprzez pojezierza i niziny, aż do gór na południu kraju.

Z kolei największy park na naszym kontynencie znajduje się na wschodnim krańcu europejskiej części Rosji, w Republice Komi. Jugyd Wa (co oznacza „lekka woda”) zajmuje powierzchnię aż 18 917 kilometrów kwadratowych.

Historia Europejskiego Dnia Parków Narodowych


Europejski Dzień Parków (European Day of Parks) uchwalony został w 1999 roku przez Federację EUROPARC. Jego celem jest wzmocnienie międzynarodowej współpracy w zakresie ochrony środowiska oraz przybliżenie ludzi do natury i podniesienie świadomości społecznej na temat znaczenia naturalnego piękna zachowanego na obszarach chronionych.

Termin obchodów to 24 maja, data ta upamiętnia utworzenie pierwszego w Europie parku narodowego – Sarek w Szwecji. Zbudowano go 24 maja 1909 w celu ochrony alpejskiego krajobrazu północnej części Gór Skandynawskich. Co ciekawe, w tym samym roku Szwedzi utworzyli jeszcze 8 kolejnych parków narodowych.

Obchody Europejskiego Dnia Parków Narodowych


Każda edycja święta ma swoje motto, np. „Smak Natury", „Zdrowe parki, zdrowi ludzie”, „Natura to nasza sprawa”. W ramach tej akcji w całej Europie odbywa się nawet kilkaset różnych wydarzeń i atrakcji, jak możliwość bezpłatnego odwiedzenia wybranych miejsc, warsztaty fotograficzne, koncerty plenerowe, prezentacje i degustacje lokalnych produktów i żywności czy konferencje.

Święto przypadające 24 maja dedykowane jest parkom narodowym, ale do „zabawy” nierzadko przyłączają się inne obiekty parkowe. Nie są to jednak typowe obszary, gdzie chroni się wyjątkową naturę, ale miejsca rozrywki – np. parki wodne czy lunaparki.

Europejski Dzień Parków Narodowych jest okazją do zaproszenia ludzi do odwiedzenia parków, ale ma także proste przesłanie, by spędzać na łonie przyrody jak najwięcej czasu. To jeden z najlepszych sposobów na wspomaganie zdrowia i psychicznej i fizycznej energii człowieka w coraz bardziej zurbanizowanej Europie.

Występowanie Europejskiego Dnia Parków Narodowych w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa24.05.2023Europejski Dzień Parków Narodowych 2023
Piątek24.05.2024Europejski Dzień Parków Narodowych 2024
Niedziela24.05.2026Europejski Dzień Parków Narodowych 2026
Poniedziałek24.05.2027Europejski Dzień Parków Narodowych 2027
Środa24.05.2028Europejski Dzień Parków Narodowych 2028
Czwartek24.05.2029Europejski Dzień Parków Narodowych 2029
Piątek24.05.2030Europejski Dzień Parków Narodowych 2030
Sobota24.05.2031Europejski Dzień Parków Narodowych 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 24 maja