Kim jest teść? Współcześnie teściem określamy ojca żony lub męża, ale nie zawsze tak było. Teść i teściowa to nazwy pierwotnie określające ojca i matkę żony, ojciec i matka męża to był świekr (lub świekier) i świekra - w niektórych rejonach Polski także dziś używa się tych nazw. W staropolskich określeniach pokrewieństwa można także znaleźć informację, że dawniej rodziców żony nazywano jako "cieść" i "cieścia" (lub "ćścia"). Ale mimo tych różnych określeń Dzień Teścia jest także Dniem Świekra czy Dniem Cieścia.
Obchody Dnia Teścia i Teściowej na świecie W Polsce teściowe swoje święto od lat obchodzą 5 marca (Dzień Teściowej). Data obchodów to prawdopodobnie pokłosie pierwszych obchodów Dnia Teściowej w USA - takie się podobno odbyły lokalnie 5 marca 1934 r. w Amarillo w stanie Teksas w USA. W latach siedemdziesiątych Amerykanie obchody Dnia Teściowej przenieśli i obecnie to specyficzne święto jest obchodzone w 4 sobotę w października. Podobnie świętują Włosi. Teściowie nie mają tak długiej historii obchodów swojego święta. W Stanach Zjednoczonych Ameryki jest obchodzony Narodowy Dzień Teścia (30 lipca), ale nie jest to popularne święto.
Jak obchodzić Dzień Teścia? Istnieje wiele sposobów aby uczcić te wyjątkowy dzień. Ale niezależnie od "otoczki" najważniejsze jest aby pokazać swojemu teściowi, że go cenisz i że ci na nim zależy. W końcu to tata Twojej ukochanej osoby. Prezenty? Prezenty są zawsze mile widziane, ale przy tego typu okazjach nie są one konieczne. Zamiast prezentu można teściowi zorganizować małą (lub niemałą) imprezkę w gronie rodzinnym lub znajomych. Dzień Teścia corocznie obchodzimy w sobotę - to także dlatego, aby nie było żadnych przeszkód aby przy tej okazji zorganizować np. majówkowego grilla w ogrodzie, w parku lub na działce za miastem czy innym miejscu do tego przeznaczonym.