Światowy Dzień Schizofrenii 2024

Obchody Światowego Dnia Schizofrenii były 60 dni, czyli 1 miesiąc i 29 dni temu.

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Schizofrenii przypadły na 24 maja (piątek).

Światowy Dzień Schizofrenii (ang. World Schizophrenia Day lub World Schizophrenia Awareness Day) jest obchodzony corocznie 24 maja.

Schizofrenia jest chorobą psychiczną, która wpływa na normalne funkcjonowanie mózgu. Stan zakłóca zdolność człowieka do odczuwania, działania i myślenia. Niektórzy pacjenci ze schizofrenią całkowicie wracają do zdrowia. Ale inni nadal cierpią na schizofrenię przez dłuższy czas, przy czym niepokojące objawy mogą trwać latami. Częstym mitem związanym ze schizofrenią jest to, że ludzie cierpiący na nią mają rozszczepioną osobowość. Jest to jednak całkowicie nieprawdziwe. Pacjenci ze schizofrenią mają 1 osobowość, tak jak wszyscy inni. Typowe objawy schizofrenii obejmują splątane myślenie, urojenia i halucynacje. Schizofrenia jest często uważana za poważną chorobę.

Pacjenci ze schizofrenią często mają złudzenia. Opierają się na fałszywych przekonaniach, których nie mają inne osoby należące do tego samego pochodzenia kulturowego.

Doświadczają też halucynacji, gdy widzą, wąchają, słyszą lub czują rzeczy, które w rzeczywistości nie istnieją. Głosy pozbawione ciała, których nikt inny nie słyszy, są głównie częścią halucynacji doświadczanych przez osoby ze schizofrenią.

Inne objawy schizofrenii obejmują niską motywację, niezorganizowaną mowę lub zachowanie, zmniejszone zaangażowanie w wydarzenia społeczne i zmienione uczucia.

Światowy Dzień Schizofrenii ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat tej choroby. Kolorem wyrażającym solidarność z osobami chorymi na schizofrenię jest kolor fioletowy. Właśnie na ten kolor podświetlane są różne budowle i atrakcje turystyczne na całym świecie. Data obchodów nie została wybrana przypadkowo - wg niektórych podań 24 maja to dzień, w którym dr Philippe Pinel i Baptiste Pussin we Francji w 1783 r. uwolnili z kajdan ciężko chorych psychicznie w szpitalu psychiatrycznym Bicêtre. Philippe Pinel był francuskim lekarzem, który odegrał kluczową rolę w opracowaniu bardziej humanitarnego psychologicznego podejścia do opieki nad pacjentami psychiatrycznymi, zwanymi dziś terapią moralną. Wniósł także znaczący wkład w klasyfikację zaburzeń psychicznych i został opisany przez niektórych jako „ojciec współczesnej psychiatrii”. Pinel przerwał także stosowane wcześniej niehumanitarne "terapie" osób psychicznych, które polegały m.in. na upuszczaniu krwi czy powodowaniu oparzeń.

W Polsce obchody Dnia Schizofrenii są mało popularne lub są obchodzone w innym terminie jako Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię.

Występowanie Światowego Dnia Schizofrenii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek24.05.2022Światowy Dzień Schizofrenii 2022
Środa24.05.2023Światowy Dzień Schizofrenii 2023
Sobota24.05.2025Światowy Dzień Schizofrenii 2025
Niedziela24.05.2026Światowy Dzień Schizofrenii 2026
Poniedziałek24.05.2027Światowy Dzień Schizofrenii 2027
Środa24.05.2028Światowy Dzień Schizofrenii 2028
Czwartek24.05.2029Światowy Dzień Schizofrenii 2029
Piątek24.05.2030Światowy Dzień Schizofrenii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 24 maja