Dzień Polskiej Muzyki 2023

Obchody Dnia Polskiej Muzyki były 71 dni, czyli 2 miesiące i 10 dni temu.

W 2023 roku obchody Dnia Polskiej Muzyki przypadły na 1 października (niedziela).

Dla wielu ludzi muzyka jest bardzo ważną częścią życia. Poszczególne piosenki kojarzą się im z miłymi chwilami, jak choćby pierwszy pocałunek, niezapomniane wakacje czy imprezy z młodości. Często są to właśnie polskie przeboje, które warto przypomnieć sobie 1 października, kiedy przypada Dzień Polskiej Muzyki.

Cel święta jest oczywisty – ma promować i wspierać polski przemysł muzyczny i naszych artystów. Choć wielu zachwyca się, nie bez podstaw oczywiście, zagranicznymi piosenkarzami i wokalistkami, to warto pamiętać, że i w Polsce doczekaliśmy się wielu utalentowanych muzyków. Kiedyś Marek Grechuta, Czesław Niemen, Mira Kubasińska, Anna Jantar, Kora, Ryszard Riedel, dziś Dawid Podsiadło, Katarzyna Nosowska, Cleo, Margaret czy OSTR.
W dniu święta rozgłośnie radiowe puszczają przede wszystkim polskie piosenki, w sklepach muzycznych można kupić taniej wybrane płyty, bilety na koncerty i festiwale. Ludzie, dla których muzyka jest pasją, mogą wyrazić swój szacunek do danego artysty, np. nabyć jego płytę, zasubskrybować w którymś z serwisów czy udostępnić teledysk w sieci. Uczestników zachęca się do chwalenia się swoimi zdobyczami. Dobrze przy okazji użyć hasztagów #DzieńPolskiejMuzyki oraz #PolishMusicDay. Warto inspirować innych swoimi odkryciami muzycznymi, w dzisiejszych czasach każdy utwór może dostać drugie życie. Dzięki takiemu feedbackowi artysta może się rozwijać, np. eksperymentować z różnymi brzmieniami czy tworzyć świetne teksty. Wiele piosenek niesie za sobą przecież bardzo pozytywny i ważny przekaz. Poza tym, co jest bardzo ważne w muzyce – łączy ona ludzi, całe pokolenia.

Przy okazji Dnia Polskiej Muzyki podkreśla się, że nie tylko wykonawcy kształtują rynek muzyczny, ale przede wszystkim słuchacze – w końcu to oni kupują płyty czy bilety na koncerty. Dzięki ich aktywności siła polskiego przemysłu muzycznego rośnie w siłę. W ramach wydarzenia w Warszawie odbywa się także konferencja Music Export Conference organizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W Dzień Polskiej Muzyki zaangażowane są liczne media, m. in. RMF, Radio ZET, Radio ESKA, telewizja MTV Music Polska, 4FunTV, Spotify, eBilet, Eventim, Empik. Święto wspierają również najbardziej zainteresowani, czyli polscy muzycy. Wśród nich choćby Margaret, Dawid Podsiadło, SARSA, Paweł Domagała, Ania Wyszkoni czy Andrzej Krzywy.

1 października przypada również Międzynarodowy Dzień Muzyki. To święto ma znacznie dłuższe tradycje, bowiem obchodzimy je już od 1975 roku. Jego celem jest uświadamianie, jaka wyjątkowa jest muzyka i jak wiele dobra w sobie kryje. Jego przesłanie idealnie więc pokrywa się z naszym rodzimym świętem.

Występowanie Dnia Polskiej Muzyki w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek01.10.2021Dzień Polskiej Muzyki 2021
Sobota01.10.2022Dzień Polskiej Muzyki 2022
Wtorek01.10.2024Dzień Polskiej Muzyki 2024
Środa01.10.2025Dzień Polskiej Muzyki 2025
Czwartek01.10.2026Dzień Polskiej Muzyki 2026
Piątek01.10.2027Dzień Polskiej Muzyki 2027
Niedziela01.10.2028Dzień Polskiej Muzyki 2028
Poniedziałek01.10.2029Dzień Polskiej Muzyki 2029

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 października