Światowy Dzień Wegetarianizmu 2023

Obchody Światowego Dnia Wegetarianizmu były 69 dni, czyli 2 miesiące i 8 dni temu.

W 2023 roku obchody Światowego Dnia Wegetarianizmu przypadły na 1 października (niedziela).

Światowy Dzień Wegetarianizmu został ustanowiony przez Międzynarodową Unię Wegetariańską, podczas 24-go Światowego Kongresu Wegetariańskiego 22 listopada 1977 roku. Pomysłodawcą Święta było Północnoamerykańskie Towarzystwo Wegetariańskie. Celem obchodów Dnia jest promocja wegetarianizmu oraz upowszechnianie wiedzy dotyczącej korzyści zdrowotnych diety bezmięsnej.

W tym Dniu organizowane są festiwale, pokazy filmów oraz happeningi zwracające uwagę społeczeństwa na humanitarne traktowanie zwierząt oraz ochronę środowiska. Święto jest także okazją do przekonania się, że dieta wegetariańska może być smaczna. Tradycyjnie w tym Dniu w wielu miejscach na świecie ludzie nie jedzą mięsa. Również do akcji przyłączają się osoby, które na co dzień nie są wegetarianami.

Czym jest wegetarianizm? To sposób nie tylko odżywiania, ale także styl życia. Wielu wegetarian nie tylko nie spożywa mięsa, ale również nie używa produktów, które są pochodzenia zwierzęcego, na przykład futer, żelatyny lub skór. Większość osób decyduje się o wykluczeniu mięsa ze swojego jadłospisu z powodu niehumanitarnej sytuacji zwierząt wykorzystywanych tylko do celów przemysłowych. Kolejnym powodem przejścia na wegetarianizm jest chęć zdrowego odżywiania się. Wegetarianie nie spożywają żadnych produktów pochodzenie zwierzęcego (również mięsa rybiego) i nie używają przedmiotów wykonanych z naturalnej skóry oraz futer. Podstawą diety wegetariańskiej są zboża, owoce orzechy i pestki.

Obecnie istnieje kilka odmian wegetarianizmu, które mogą odrzucać lub obejmować niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego. Laktoowowegetarianizm dopuszcza spożywanie produktów odzwierzęcych, takich jak nabiał, jajka, miód. Laktowegetarianizm odrzuca jajka, ale dopuszcza spożywanie mleka i jego przetworów. Owowegetarianizm wyklucza wszystkie produkty zwierzęce oprócz jajek. Witarianizm opiera się na spożywaniu surowych i nie przetworzonych produktów roślinnych, zaś weganizm nie akceptuje żadnych produktów zwierzęcych i odzwierzęcych. Weganie także nie używają produktów wełnianych oraz jedwabnych.

Występowanie Światowego Dnia Wegetarianizmu w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek01.10.2021Światowy Dzień Wegetarianizmu 2021
Sobota01.10.2022Światowy Dzień Wegetarianizmu 2022
Wtorek01.10.2024Światowy Dzień Wegetarianizmu 2024
Środa01.10.2025Światowy Dzień Wegetarianizmu 2025
Czwartek01.10.2026Światowy Dzień Wegetarianizmu 2026
Piątek01.10.2027Światowy Dzień Wegetarianizmu 2027
Niedziela01.10.2028Światowy Dzień Wegetarianizmu 2028
Poniedziałek01.10.2029Światowy Dzień Wegetarianizmu 2029

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 października