Budo to japońskie to słowo oznaczające „drogę walki”, „sztukę wojny” (bu - walka, wojna) i (do- droga, metoda, sposób postępowania). Jest ono blisko spokrewnione z terminami „bujutsu” (technika, sztuka walki) oraz „bugei” (trening umysłu i ciała poprzez uprawianie sztuk walki). Na przełomie XIX i XX wieku, wyraz „bujutsu” stał się zbyt ograniczony dla Japończyków, jako że koncentrował się jedynie na aspekcie technicznym walki. Wtedy właśnie zaadaptowano termin „budo”, który określał duchową naturę walki. Odnosił się on początkowo do trzech dyscyplin: kendo, judo i kyudo, obecnie dotyczy także innych sztuk i sportów walki, jak choćby aikido, jukendo, karate, naginatado, iaido, jodo czy sumo.
Podsumowując: budo to filozofia, której najwyższym priorytetem są zasady, rozwój mentalny, charakter. Odnosi się ona do japońskich sztuk walki wywodzących się ze starojapońskich tradycji rycersko-samurajskich.
Jakie korzyści przynosi stosowanie budo w sztukach walki? Nieodłącznym skutkiem uprawiania dyscyplin takich jak karate czy taekwondo jest rozwój mentalny. Uczniowie poznają co to przyzwoitość, samodyscyplina, szacunek do innych osób (trenera, rywali), opanowanie, ciągłe dążenie do doskonałości, pewność siebie. Oczywistym jest wzmocnienie organizmu: mięśni, kondycji, ale warto też wspomnieć o pozytywnym wpływie na organy wewnętrzne. Jest to możliwe dzięki oddychaniu i sile umysłu, które są bardzo istotne w budo.
Światowy Dzień Budo
Światowy Dzień Budo po raz pierwszy obchodzono w 2020 roku i była to mocna odpowiedź na sytuację związaną z globalną pandemią wywołaną przez COVID-19. Organizatorzy, którym przewodził Stefan Mayr, prezydent Budo Austria i prezes Dojo Karate Bregenz, postanowili dać sygnał wszystkim entuzjastom sportów walki na świecie, że mimo zamkniętych granic, ograniczeń wyjazdowych i generalnie przygnębiających wydarzeń, duch sportu jest nadal obecny. Zorganizowano więc wydarzenie internetowe, w których udział wzięli mistrzowie różnych sportów walki. Imprezie tej towarzyszyło hasło: „Sztuka walki nie zna granic”. W ciągu kilkunastu godzin zademonstrowano różne lekcje związane ze sportami walki, m. in. techniki karate, czy nowy, innowacyjny styl jogi: odaka jogi. Cała zabawa miała dodatkowo szczytny cel, bowiem prowadzono zbiórkę charytatywną dla karateków z zespołem Downa.
W ten sposób Światowy Dzień Budo zadebiutował w kalendarzu świąt nietypowych, a kolejna edycja cieszyła się jeszcze większym sukcesem. Uczestnicy mają nadzieję, że wkrótce impreza odbędzie się na żywo, za co wszyscy ściskają kciuki.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony