Światowy Dzień Budo 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Budo zostało 13 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Budo przypada na 1 maja (środa).

1 maja to data kojarząca się w wielu państwach ze świętem pracy. Miłośnicy sztuk walki powinni jednak zanotować ważną informację – pierwszy dzień maja to również Światowy Dzień Budo.


Czym jest budo?

Budo to japońskie to słowo oznaczające „drogę walki”, „sztukę wojny” (bu - walka, wojna) i (do- droga, metoda, sposób postępowania). Jest ono blisko spokrewnione z terminami „bujutsu” (technika, sztuka walki) oraz „bugei” (trening umysłu i ciała poprzez uprawianie sztuk walki). Na przełomie XIX i XX wieku, wyraz „bujutsu” stał się zbyt ograniczony dla Japończyków, jako że koncentrował się jedynie na aspekcie technicznym walki. Wtedy właśnie zaadaptowano termin „budo”, który określał duchową naturę walki. Odnosił się on początkowo do trzech dyscyplin: kendo, judo i kyudo, obecnie dotyczy także innych sztuk i sportów walki, jak choćby aikido, jukendo, karate, naginatado, iaido, jodo czy sumo.

Podsumowując: budo to filozofia, której najwyższym priorytetem są zasady, rozwój mentalny, charakter. Odnosi się ona do japońskich sztuk walki wywodzących się ze starojapońskich tradycji rycersko-samurajskich.

Jakie korzyści przynosi stosowanie budo w sztukach walki? Nieodłącznym skutkiem uprawiania dyscyplin takich jak karate czy taekwondo jest rozwój mentalny. Uczniowie poznają co to przyzwoitość, samodyscyplina, szacunek do innych osób (trenera, rywali), opanowanie, ciągłe dążenie do doskonałości, pewność siebie. Oczywistym jest wzmocnienie organizmu: mięśni, kondycji, ale warto też wspomnieć o pozytywnym wpływie na organy wewnętrzne. Jest to możliwe dzięki oddychaniu i sile umysłu, które są bardzo istotne w budo.


Światowy Dzień Budo

Światowy Dzień Budo po raz pierwszy obchodzono w 2020 roku i była to mocna odpowiedź na sytuację związaną z globalną pandemią wywołaną przez COVID-19. Organizatorzy, którym przewodził Stefan Mayr, prezydent Budo Austria i prezes Dojo Karate Bregenz, postanowili dać sygnał wszystkim entuzjastom sportów walki na świecie, że mimo zamkniętych granic, ograniczeń wyjazdowych i generalnie przygnębiających wydarzeń, duch sportu jest nadal obecny. Zorganizowano więc wydarzenie internetowe, w których udział wzięli mistrzowie różnych sportów walki. Imprezie tej towarzyszyło hasło: „Sztuka walki nie zna granic”. W ciągu kilkunastu godzin zademonstrowano różne lekcje związane ze sportami walki, m. in. techniki karate, czy nowy, innowacyjny styl jogi: odaka jogi. Cała zabawa miała dodatkowo szczytny cel, bowiem prowadzono zbiórkę charytatywną dla karateków z zespołem Downa.

W ten sposób Światowy Dzień Budo zadebiutował w kalendarzu świąt nietypowych, a kolejna edycja cieszyła się jeszcze większym sukcesem. Uczestnicy mają nadzieję, że wkrótce impreza odbędzie się na żywo, za co wszyscy ściskają kciuki.

Występowanie Światowego Dnia Budo w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela01.05.2022Światowy Dzień Budo 2022
Poniedziałek01.05.2023Światowy Dzień Budo 2023
Czwartek01.05.2025Światowy Dzień Budo 2025
Piątek01.05.2026Światowy Dzień Budo 2026
Sobota01.05.2027Światowy Dzień Budo 2027
Poniedziałek01.05.2028Światowy Dzień Budo 2028
Wtorek01.05.2029Światowy Dzień Budo 2029
Środa01.05.2030Światowy Dzień Budo 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 maja