Dzień Orzechów Makadamia 2023

Obchody Dnia Orzechów Makadamia były 18 dni temu.

W 2023 roku obchody Dnia Orzechów Makadamia przypadły na 4 września (poniedziałek).

Chociaż orzechy makadamia nie są orzechami w sensie botanicznym, w kuchni określa się je mianem orzechów. Orzechy makadamia to nasiona drzew należących do rodzaju Macadamia. Ten rodzaj pochodzi z Australii. Obejmuje cztery gatunki drzew, ale tylko trzy z nich mają znaczenie handlowe, a tylko dwa można jeść na surowo. Orzech został po raz pierwszy komercyjnie produkowany na szeroką skalę na Hawajach, gdzie został wprowadzony na rynek w latach osiemdziesiątych XIX wieku i przez pewien czas był największym producentem na świecie. Obecnie to Republika Południowej Afryki jest największym na świecie producentem makadamii, a światowa produkcja wynosi grubo ponad 200 tys. ton rocznie (oprócz RPA orzechy makadamia uprawia się w USA (stany Kaliformia i Hawaje), Brazylii, Kostaryce, Izraelu, Kenii, Chinach, Boliwii, Nowej Zelandii, Kolumbii, Gwatemali i Malawi)

W porównaniu z orzechami nerkowca, migdałami i innymi popularnymi jadalnymi nasionami makadamii mają niską zawartość białka i wysoką zawartość tłuszczu. Zawierają około 22% kwasu palmitynowego, który jest nienasyconym kwasem tłuszczowym omega-7. Orzechy makadamia zawierają również witaminy B6, C i E, wapń, żelazo, magnez, fosfor, cynk, potas, sód, selen, niacynę, tiaminę i ryboflawinę.

Jadalne orzechy makadamia są szeroko stosowane w kuchni. Mogą być spożywane samodzielnie, surowe lub prażone, lub używane jako składnik wielu potraw. Makadamia często dodaje się do ciast i sałatek owocowych. Olej makadamia jest używany ze względu na swój aromat w ciastach i jako dressing do sałatek.

Jako ciekawostkę można podać fakt, że orzechy makadamia są toksyczne dla psów . Spożycie może spowodować toksyczność makadamia charakteryzującą się osłabieniem i porażeniem kończyny tylnej z niezdolnością do stania, występującą w ciągu 12 godzin od połknięcia. W zależności od spożytej ilości i wielkości psa objawy mogą również obejmować drżenie mięśni, bóle stawów i silny ból brzucha.

Nie jest znana geneza Dnia Orzechów Makadamia. W USA ten dzień często celebruje się jako Narodowy Dzień Orzechów Makadamia (Ang. National Macadamia Nut Day). Same orzechy zostały odkryte dla świata na początku XIX wieku - pierwszym Europejczykiem, który zetknął się z tymi roślinami był angielski botanik Allan Cunningham. Naukową nazwę temu rodzajowi roślin nadał niemiecko-australijski botanik Ferdinand von Mueller w 1957 r. na cześć swojego przyjaciela dr Johna Macadama, szkocko - australijskiego chemika.

Jak świętować Dzień Orzechów Macadamia
Jeden z popularnych portali napisał: Sugerujemy zdobycie dużego starego pojemnika z prażonymi orzechami makadamia i zjedzenie przekąski jako solidny i zdrowy początek uroczystości. Następnie możesz poświęcić trochę czasu na zjedzenie tylu orzechów makadamia z białą czekoladą, ile możesz zjeść. Nie wstydź się, wiemy, że nie ma na świecie nic, co sprawia, że ​​Dzień Orzechów Macadamia jest przyjemnością niż rozkoszowanie się żarłocznym spożyciem masowych ilości ciasteczek z białą czekoladą i orzechami makadamia. Jeśli naprawdę masz ochotę na przygodę, zrób coś sam!

Występowanie Dnia Orzechów Makadamia w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota04.09.2021Dzień Orzechów Makadamia 2021
Niedziela04.09.2022Dzień Orzechów Makadamia 2022
Środa04.09.2024Dzień Orzechów Makadamia 2024
Czwartek04.09.2025Dzień Orzechów Makadamia 2025
Piątek04.09.2026Dzień Orzechów Makadamia 2026
Sobota04.09.2027Dzień Orzechów Makadamia 2027
Poniedziałek04.09.2028Dzień Orzechów Makadamia 2028
Wtorek04.09.2029Dzień Orzechów Makadamia 2029

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 4 września