Międzynarodowy Dzień Taekwondo 2024

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Taekwondo zostało 159 dni, czyli 5 miesięcy i 6 dni.

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Taekwondo przypada na 4 września (środa).

Taekwondo wywodzi się z Korei Południowej – to sztuka walki, którą charakteryzują efektowne kopnięcia, nierzadko z wyskoku. 4 września 1994 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski zaakceptował narodowy sport Korei jako dyscyplinę olimpijską. W celu upamiętnienia tego wydarzenia i promowania tej sztuki walki powołano Międzynarodowy Dzień Taekwondo (International Taekwondo Day).


Historia taekwondo

Twórcą taekwondo był generał Choi Hong-hi i to z jego postacią wiążę się wiele ważnych wydarzeń związanych z tym sportem. Początkowo wymyślony przez niego system walki miał służyć do celów militarnych, ale szybko zaadaptowano go także do użytku cywilnego.

Taekwondo to stosunkowo młody styl (powstał w latach 50 XX wieku), jednak jego korzenie sięgają czasów antycznych. Według źródeł historycznych i odkryć naukowców przodkowie Koreańczyków ćwiczyli style walki nazywane taekkyeon i subak, z których w dużej mierze wywodzi się taekwondo. To właśnie od taekkyeon jako dziecko przygodę ze sportami walki rozpoczął Choi Hong-hi. Po wyjeździe do Japonii poznał także karate. Kiedy wybuchła II wojna światowa trafił do tamtejszej armii i zmuszony był walczyć na rodzimej, koreańskiej ziemi. Stworzył ruch niepodległościowy, za który został skazany na 7 lat więzienia. W niewoli doskonalił sztuki walki, a po odzyskaniu przez Koreę niepodległości wstąpił do armii, gdzie wykorzystał swoje doświadczenia związane z taekkyeon oraz karate i opracował nowy styl. Takewondo stało się wkrótce nie tylko obowiązkowym szkoleniem żołnierzy, ale trafiło też do koreańskich szkól, a później rozprzestrzeniło się na całym świecie.

Dalsze losy generała były zawiłe – za sprawą nowego prezydenta musiał odejść z armii. Choi w 1966 roku założył federację International Taekwon do Federation (ITF), ale kiedy przeniósł jej siedzibę do Kanady, został uznany przez Koreę za zdrajcę. Państwo to na rzecz protestu utworzyło własną organizację World Taekwondo Federation (WTF), co podzieliło świat tego sportu. Dziś to dwie największe organizacje związane z taekwondo. Kiedy Choi w latach 80. wprowadził taekwondo także do Korei Północnej, był to koniec jakichkolwiek szans na porozumienie między generałem a władzami. Zmarł w 2002 roku w Pjongjang.

Pierwsza sekcja Taekwondo ITF w Polsce powstała w 1974 roku w Lublinie. W stolicy województwa lubelskiego powołano też w 1992 roku Polski Związek Taekwondo Sportowego, dziś działający pod nazwą Polski Związek Taekwondo.


Etymologia nazwy taekwondo

Nazwa zatwierdzona została 11 kwietnia 1955 roku podczas spotkania koreańskich mistrzów sztuk walki. Wtedy też skodyfikowano różne style, na których opiera się taekwondo. W skład nazwy taekwondo wchodzą trzy fonetyczne elementy koreańskiej wymowy:

- „tae”, czyli stopa, uderzenie stopą
- „kwon”, które oznacza pięść, uderzenie pięścią
- „do” – określenie sztuki, sposobu na osiągnięcie pewnego stanu intuicji w zachowaniu, mającego źródła w doświadczeniu umysłu i ciała.


Zasady taekwondo

Taekwondo to nie tylko styl walki, ale i styl życia. Wpajanie uczniom zasad moralnych jest równie ważne, co nauka celnych uderzeń i obrony. Do tych najważniejszych zaliczyć można uprzejmość, uczciwość, wytrwałość, konsekwencje, samokontrolę, odwagę, szacunek do ludzi. Autorem wielu zasad etycznych taekwondo jest również Choi Hong-hi.

Jeśli chodzi o zasady walki, to wyróżnić można dwie wspomniane wcześniej organizacje. International Taekwondo Federation dopuszcza jedynie uderzenia pięścią (w rękawicy) w twarz, z kolei w World Taekwondo Federation dozwolone są ciosy w twarz tylko nogą. Pięścią można celowa jedynie w korpus. Inne istotne różnice to przebieg walki – w ITF zbyt mocne ciosy mogą skutkować upomnieniem, a nawet dyskwalifikacją. WTF dopuszcza natomiast rywalizację w pełnym kontakcie, można uderzać całą siłą, w tej federacji dopuszcza się więc zakończenie walki poprzez nokaut.


Międzynarodowy Dzień Taekwondo

Międzynarodowy Dzień Taekwondo obchodzony jest 4 września, ponieważ w tym dniu w 1994 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski przyjął koreański sport narodowy jako dyscyplinę olimpijską. Decyzję o uchwaleniu oficjalnego święta ogłoszono podczas Zgromadzenia Ogólnego World Taekwondo Federation w Ho Chi Minh w Wietnamie w 2006 roku. Premierowe igrzyska, na których rywalizowano w taekwondo miały miejsce w Sydney w 2000 roku.

Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Taekwondo odbyły się oczywiście w Korei Południowej, do dziś zresztą to tam mają miejsce najważniejsze wydarzenia. Co więcej, uroczystości trwają tam cały tydzień poprzedzający 4 września.

Obchody w Korei Południowej zazwyczaj inauguruje procesja znana jako Taekwondo Homeland Trek. Trasa startuje w parku Taekwondo w hrabstwie Muju, meta znajduje się w stolicy Seulu, tym samym dystans wynosi ponad 240 km. Hrabstwo Muju to historyczna mekka wszystkich miłośników tego sportu. Znajduje się tam największy stadion taekwondo na świecie, na którym odbywa się wiele prestiżowych imprez i zawodów taekwondo. W ramach Międzynarodowego Dnia Taekwondo organizowany jest Festiwal Kultury Taekwondo, który obejmuje wystawy, koncerty znanych południowokoreańskich muzyków, pokazy, czy turnieje. Całość zamyka uroczysta ceremonia 4 września, zazwyczaj odbywającą się w Seulu.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Taekwondo w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela04.09.2022Międzynarodowy Dzień Taekwondo 2022
Poniedziałek04.09.2023Międzynarodowy Dzień Taekwondo 2023
Czwartek04.09.2025Międzynarodowy Dzień Taekwondo 2025
Piątek04.09.2026Międzynarodowy Dzień Taekwondo 2026
Sobota04.09.2027Międzynarodowy Dzień Taekwondo 2027
Poniedziałek04.09.2028Międzynarodowy Dzień Taekwondo 2028
Wtorek04.09.2029Międzynarodowy Dzień Taekwondo 2029
Środa04.09.2030Międzynarodowy Dzień Taekwondo 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 4 września