Narodzenie Najświętszej Maryi Panny 2024

Do najbliższych obchodów Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zostały 123 dni, czyli 4 miesiące .

W 2024 roku Narodzenie Najświętszej Maryi Panny przypada na 8 września (niedziela).

Święto znane jest też jako święto Matki Boskiej Siewnej. Przypada na 8 września i jest dniem błogosławienia ziarna siewnego i symbolem zamknięcia letniego cyklu upraw rolnych.

Data narodzin Maryi nie jest znana


Historię tego okresu opisuje Protoewangelia Jakuba, która nie weszła do kanonu Kościoła. Sama data narodzin Maryi nie jest do końca znana, ocenia się jednak, że było to od 20 do 16 lat przed narodzinami Jezusa. Rodzice świętej byli starsi i przez wiele lat nie mogli doczekać się potomka. W końcu, po latach modlitw, parze urodziła się córka. Na przestrzeni wieków data 8 września stała się symbolem tego wydarzenia. Początkowo święto było obchodzone w Jerozolimie, którą uważa się za miasto, gdzie żyli rodzice Maryi. Następnie tradycja przeniosła się do Konstantynopola i Rzymu. Stamtąd święto rozpowszechniło się w krajach Zachodu i krajach słowiańskich.


W Polsce święto upodobał sobie prosty, wiejski lud, który przeobraził je w Święto Matki Boskiej Siewnej. Po tym dniu według tradycji zaczynano jesienną orkę i siew zbóż zimowych. 8 września przynoszono kiedyś do kościoła ziarno przeznaczone na jesienny zasiew, a kapłan je błogosławił. Rolnicy łączyli początek wzrostu z opieką i błogosławieństwem Matki Bożej. Połączenie świąt ma duży sens, ponieważ w religijnej symbolice chrześcijańskiej ziarno symbolizuje związek z Chlebem Życia, a więc Eucharystią. Lud uważał narodziny Maryi i okres czekania na Jezusa za znak rodzenia się wyczekiwanego plonu.


Kiedyś w święto patrzono też w niebo i żegnano ostatnie jaskółki słowami „Najświętsza Panna się rodzi, jaskółka odchodzi”. W różnych regionach święto obchodzono w różny sposób. Na Podhalu nazywano je też Zitosiewną. W niektórych częściach Polski w wigilię święta rolnik siał chociaż kilka garści zboża. Pierwsza garść była wrzucana w formie krzyża ze słowami „W imię Boże”.

Warto także zauważyć, że przed II wojną światową Narodzenie NMP było dniem wolnym od pracy i w kalendarzach zwykle było "na czerwono". Dzisiaj święto straciło już na znaczeniu i jest rzadko praktykowane także przez rolników, dalej jednak obchodzone przez Kościół.

Występowanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek08.09.2022Narodzenie Najświętszej Maryi Panny 2022
Piątek08.09.2023Narodzenie Najświętszej Maryi Panny 2023
Poniedziałek08.09.2025Narodzenie Najświętszej Maryi Panny 2025
Wtorek08.09.2026Narodzenie Najświętszej Maryi Panny 2026
Środa08.09.2027Narodzenie Najświętszej Maryi Panny 2027
Piątek08.09.2028Narodzenie Najświętszej Maryi Panny 2028
Sobota08.09.2029Narodzenie Najświętszej Maryi Panny 2029
Niedziela08.09.2030Narodzenie Najświętszej Maryi Panny 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 8 września