Niedziela Dobrego Pasterza 2023

Do najbliższych obchodów Niedzieli Dobrego Pasterza zostały 32 dni, czyli 1 miesiąc i 1 dzień.

W 2023 roku Niedziela Dobrego Pasterza przypada na 30 kwietnia (niedziela).

Niedziela Dobrego Pasterza, czyli IV niedziela wielkanocna, to dzień w którym w Kościele szczególnie podkreśla się rolę Jezusa jako przewodnika życiowego chrześcijan. W tym samym czasie obchodzimy również Światowy Dzień Modlitw o Powołania.

Jezus jako Dobry Pasterz


Dobry Pasterz jest jednym z najstarszych przedstawień Jezusa Chrystusa w ikonografii chrześcijańskiej. Symbolika ta odnosi się do realiów dawnej Palestyny i owiec zostawianych na noc w owczarni. Kiedy rankiem pasterze przychodzili je wyprowadzić, wystarczyło im zawołać je po imieniu, a zwierzęta rozpoznawały głos swojego pasterza i podążały za nimi na pastwisko. W wielkanocny poranek Jezus zwrócił się do Mari Magdaleny po imieniu, a ona od razu go rozpoznała po głosie. Tytuł Dobrego Pasterza oznacza więc, że Zbawiciel jest naszym opiekunem i przewodnikiem życiowym, troszczy się o nas, a my jako jego owieczki, zawsze możemy mu zaufać. Podczas nabożeństwa w dniu święta czytany jest fragment Ewangelii Jana, w której Jezus nazywa siebie Dobrym Pasterzem a Kościół owczarnią.

Światowy Dzień Modlitw o Powołania


Niedziela Dobrego Pasterza w Kościele katolickim to także Światowy Dzień Modlitw o Powołania (nazywana czasami także niedzielą powołaniową). Święto uchwalił w 1964 roku papież Paweł VI, a jego celem jest zachęcanie młodych ludzi do oddania się służbie Bogu oraz modlitwa za wszystkich ludzi Kościoła – kapłanów, zakonników itp. Jednym z powodów wprowadzenia święta do kalendarza był spadek liczby osób, które decydują się na przystąpienie do zakonów i seminariów duchowych. Każdego roku jest ich coraz mniej. Ważnym punktem obchodów Światowego Dnia Modlitw o Powołania jest orędzie papieża do wiernych.