Obchody Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu i Powstania w Getcie Warszawskim były 11 dni temu.
W 2025 roku obchody Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu i Powstania w Getcie Warszawskim przypadły na 19 kwietnia (sobota).
Data 19 kwietnia przypomina o najczarniejszym momencie w historii ludzkości – czasie Holocaustu i powstania getta warszawskiego, które były częścią niemieckiego „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”.
Celem Niemców było wymordowanie całej populacji żydowskiej
Dzień Pamięci powstał, aby nigdy nie zapomnieć o odwadze i waleczności Żydów oraz nigdy nie powtórzyć błędów Holocaustu. Początki zachowań antysemickich rozpoczęły się wraz z przejęciem władzy przez Hitlera. Naziści uważali, że Żydzi to rasa, która jest szkodliwa z przyczyn genetycznych i dlatego trzeba ją wyeliminować. Podczas II wojny światowej zaczęły powstawać obozy zagłady. Żydzi, ale nie tylko, byli do nich przywożeni pociągami. Część z nich trafiała prosto do komór gazowych. Inni musieli żyć w nieludzkich warunkach – salach, w których żyło kilkanaście osób, wykonując morderczą pracę i spożywając czasami tylko 184 kalorie dziennie.
W miastach Żydzi byli zamykani w gettach. Największe z nich powstało w Warszawie. W 1943 jego ludność była wywożona do obozu zagłady w Treblince. Zrozpaczeni mieszkańcy podjęli ostatnią próbę walki, chociaż wiedzieli, że nie ma ona żadnych szans powodzenia. Żydzi, którzy pozostali jeszcze w getcie (50-70 tysięcy z początkowego pół miliona) rozpoczęli powstanie 19 kwietnia 1943 roku. Chociaż najzacieklejsze walki trwały tylko przez kilka dni, mieszkańcy getta stawiali opór przez miesiąc. Nie mogąc go złamać, Niemcy postanowili spalić wszystkie budynki w „dzielnicy zamkniętej". Większość powstańców zmarła albo została wywieziona do Treblinki. Getto zrównano z ziemią. Jak później powiedział jeden z ostatnich dowódców powstania, Marek Edelman: „Chodziło tylko o wybór sposobu umierania”.
