Dzień Pracownika Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Pracownika Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego zostało 56 dni, czyli 1 miesiąc i 25 dni.

W 2024 roku Dzień Pracownika Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego przypada na 20 kwietnia (sobota).

Dzień Pracownika Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego obchodzony jest przez wszystkie osoby związane z polskim przemysłem lekkim. Święta uchwalono 9 stycznia 1964 roku, w czasach gdy włókniarze obok górników czy hutników należeli do symboli klasy robotniczej. W okresie PRL święto było obchodzone w pierwszą niedzielę po 15 kwietnia. Obecnie data obchodów jest stała i obchody Dnia Pracownika Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego są 20 kwietnia.

W Polsce od 1924 roku istnieje Stowarzyszenie Włókienników Polskich, które zrzesza przedstawicieli nauki, menadżerów, właścicieli oraz pracowników firm przemysłu włókienniczego i skórzanego na polskim rynku. Do głównej działalności Stowarzyszenia należy organizowanie seminariów naukowych i konferencji dotyczących rozwoju technologicznego w przemyśle lekkim, a także jest organizatorem specjalistycznych kursów. Zespół Rzeczoznawców SWP zajmuje się ekspertyzą jakości wyrobów włókienniczych i skórzanych. Należy wiedzieć, że mimo zmniejszonej liczby przedsiębiorstw przemysłu lekkiego, to polskie wyroby odzieżowe bądź skórzane charakteryzują się bardzo dobrą jakością.

Obecnie polski przemysł lekki przeżywa kryzys spowodowany spadkiem eksportu i konkurencyjności tanich towarów importu z Azji Wschodniej. Zmniejszony obrót handlowy przyczynił się do likwidacji wielu zakładów włókienniczych i zwiększenia bezrobocia w miejscowościach, gdzie do niedawna zakłady włókiennicze, odzieżowe lub skórzane były dominującą jednostką w przemyśle gospodarczym. Przede wszystkim zmalała produkcja tkanin tekstylnych oraz odzieży i bielizny.

Przemysł skórzany należy do najmniej licznych pod względem zatrudnienia i ilości przedsiębiorstw podsektorów polskiego przemysłu lekkiego. Pomimo, że przemysł lekki zaliczany jest do schyłkowych gałęzi przemysłu, to wciąż odgrywa ważną rolę w globalnej gospodarce. Liderem w światowym rankingu największych eksportów włókienniczych zajmuje Unia Europejska, mimo powszechnej obecności chińskiej odzieży na rynku światowym.

Występowanie Dnia Pracownika Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa20.04.2022Dzień Pracownika Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego 2022
Czwartek20.04.2023Dzień Pracownika Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego 2023
Niedziela20.04.2025Dzień Pracownika Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego 2025
Poniedziałek20.04.2026Dzień Pracownika Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego 2026
Wtorek20.04.2027Dzień Pracownika Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego 2027
Czwartek20.04.2028Dzień Pracownika Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego 2028
Piątek20.04.2029Dzień Pracownika Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego 2029
Sobota20.04.2030Dzień Pracownika Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 20 kwietnia