Światowy Dzień Sztuki 2022

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Sztuki zostało 136 dni, czyli 4 miesiące i 15 dni.

W 2022 roku Światowy Dzień Sztuki przypada na 15 kwietnia (piątek).

Światowy Dzień Sztuki upamiętnia dzień urodzin wielkiego artysty Leonardo da Vinci. Święto zostało ustanowione przez IAA (International Associtation of Art) w 2011 roku. Celem obchodów jest promowanie sztuki i zwiększanie świadomości społeczeństwa międzynarodowego wobec dziedzin kultury oraz sztuki.

W tym dniu organizowanie są wydarzenia artystyczne, wystawy malarskie, spotkania z artystami oraz warsztaty z różnych dziedzin sztuki. Sztuka jest piękniejszą stroną ludzkości i stanowi fundament człowieczeństwa. Według definicji W. Tatarkiewicza, sztuka jest odtwarzaniem rzeczy, konstruowaniem form bądź wyrażaniem przeżyć, pod warunkiem, że efekt tworzenia jest zdolny zachwycać, wzruszać lub wstrząsać. Sztuka dotyka najintymniejszej sfery człowieka, jego emocji i jest wyrazem wizji świata twórcy.

Od wieków sztuka była różnie pojmowana, panowały zmienne kanony piękna, które wyznaczały dalszą drogę rozwoju tej dziedziny. Dziś nie jest ona zamknięta w muzeach i galeriach, a najważniejsze jest dostępna dla wszystkich, a nie dla wybranej grupy społecznej. Sztuka wychodzi na ulicę, kształtuje codzienność i coraz częściej widoczna jest w miejscach, gdzie panuje szara lub smutna rzeczywistość. Należy wspomnieć o muralach, które należą do dekoracyjnego malarstwa ściennego oraz do wielkoformatowej grafiki na ścianach budynku. Najpiękniejsze murale znajdują się we Wrocławiu, Łodzi, Warszawie lub w Białymstoku. Dzieło artystyczne łączy się z codziennością, nadając nową jakość zwykłym przedmiotom.

Innym przykładem sztuki ulicznej są przedstawienia teatralne poza murami teatrów. Bezpośredni kontakt z widzem i sztuką nadaje wiele nowych znaczeń w pojmowaniu kultury. Corocznie, w czerwcu obchodzony jest Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicy w Warszawie. W tym dniu, teatr, warsztaty, wystawy i instalacje artystyczne wychodzą na ulicę stolicy. Wydarzenia mają charakter otwarty dla wszystkich chętnych osób. Sztuka powinna stale gościć w jak najszerszych kręgach społecznych, bo „świat bez sztuki, naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość” (Jan Paweł II).

Występowanie Światowego Dnia Sztuki w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa15.04.2020Światowy Dzień Sztuki 2020
Czwartek15.04.2021Światowy Dzień Sztuki 2021
Sobota15.04.2023Światowy Dzień Sztuki 2023
Poniedziałek15.04.2024Światowy Dzień Sztuki 2024
Wtorek15.04.2025Światowy Dzień Sztuki 2025
Środa15.04.2026Światowy Dzień Sztuki 2026
Czwartek15.04.2027Światowy Dzień Sztuki 2027
Sobota15.04.2028Światowy Dzień Sztuki 2028

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Wielka Brytania 🇬🇧 - Wielki Piątek
Niemcy 🇩🇪 - Wielki Piątek
Francja 🇫🇷 - Wielki Piątek
Kanada 🇨🇦 - Wielki Piątek
Kalendarz Prawosławny ☦ - Wielki Post
Holandia 🇳🇱 - Wielki Piątek
Austria 🇦🇹 - Wielki Piątek
Irlandia 🇮🇪 - Wielki Piątek
Czechy 🇨🇿 - Wielki Piątek
Hiszpania 🇪🇸 - Wielki Piątek

Święta i obchody w kolejnych dniach po 15 kwietnia