Kwiecień należy do miesiąca wojsk inżynieryjnych i w tym czasie upamiętnia się poświęcenie saperów w trakcie działań wojennych i pokojowej służby. Obecnie saperzy wykonują zadania w ramach misji szkoleniowo-stabilizacyjnych oraz pokojowych. Do podstawowych zadań saperów w wojskach inżynieryjnych należy rozminowanie terenów i obiektów, wysadzanie niewybuchów i niewypałów, oczyszczanie terenu z przedmiotów niebezpiecznych. W trakcie konfliktów zbrojnych, działania saperów obejmowały minowanie terenów i obiektów, wysadzanie mostów oraz innych budynków, czy budowanie bądź rozbieranie fortyfikacji. Saperzy odgrywają bardzo ważną w rolę w trakcie działań bojowych i pokojowych. Na misjach zagranicznych, zawsze ruszają przed patrolem aby sprawdzić bezpieczeństwo dróg. W kraju saperzy zajmują się oczyszczaniem zaminowanych terenów, a w czasie klęsk żywiołowych pomagają ludności.
W Polsce działa Stowarzyszenie Saperów Polskich, które zrzesza byłych i aktualnie pracujących żołnierzy – saperów i pracowników Wojsk Inżynieryjnych w formacjach Wojska Polskiego. Obszarem działania Stowarzyszenia są tereny Rzeczpospolitej Polskiej oraz polskich misji i skupisk kombatanckich poza granicami kraju. Głównym celem działalności Stowarzyszenia jest integracja środowisk saperskich, upamiętnianie znaczących wydarzeń w historii wojsk inżynieryjnych, a także sprawowanie opieki nad saperami i ich najbliższymi. Saper to wciąż jeden z najbardziej niebezpiecznych zawodów na świecie. Należy pamiętać, że saper zajmuje się rozbrajaniem min i podlega wojsku, zaś pirotechnik neutralizuje bomby i pracuje w policji.
Jak można zostać saperem? Na początku należy wstąpić do wojska i ukończyć roczny kurs oficerski we Wrocławiu. Kolejnym etapem jest wybranie odpowiedniego kierunku studiów i rozpoczęcie pracy w z jednej z jednostek inżynieryjnych. A kto może zostać saperem? Zawód sapera wymaga ogromnej dawki cierpliwości, odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Wśród saperów krąży powiedzenie, że saper nie myli się tylko raz - pierwsza pomyłka to wybór zawodu, druga małżeństwo, trzecia – gdy pomyli się naprawdę. Oby nigdy żaden saper nie doświadczył trzeciej pomyłki.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony