Walentynki 2022

Do Dnia Zakochanych zostało 18 dni.

W 2022 roku Walentynki przypadają na 14 lutego (poniedziałek).

14 lutego obchodzone jest święto, które corocznie budzi żywą społeczną dyskusję. To Walentynki, zwane także dniem zakochanych. W tym dniu królują serduszka, słodkie ozdoby oraz gadżety nawiązujące do miłości. Do Polski obchody Walentynek trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu, ale święto zyskało szczególną popularność w latach 90. XX wieku.

Nazwa „Walentynki” pochodzi od imienia św. Walentego, ale źródło samego święta wywodzi się od zwyczajów przedchrześcijańskich. W przypadku dnia zakochanych, pierwowzorem było starorzymskie święto Luperkalia, które dodatkowo przypadało w zbliżonym terminie. Obchody Luperkaliów związane były z poszukiwaniem partnerki, poprzez losowanie jej imienia ze specjalnej urny.
Luperkalia obchodzono aż do końca V wieku, ale święto znikło wraz z nadejściem chrześcijaństwa. Było ono jednak bardzo zakorzenione w społeczeństwie, dlatego w 496 roku papież Gelazy I zastąpił je wspomnieniem męczennika św. Walentego. Św. Walenty żył w starożytnym Rzymie za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego. Według podań, cesarz zabronił młodym mężczyznom zawierania związków małżeńskich. Św. Walenty potajemnie łączył pary węzłem małżeńskim, za co został wtrącony do więzienia. W tym miejscu poznał i uzdrowił córkę więziennego strażnika, a następnie udzielił jej ślubu. Za to wykroczenie został skazany na śmierć. Przed wykonaniem wyroku, św. Walenty pozostawił córce strażnika pożegnalny list, który podpisał „Od Twojego Walentego”.

Współczesnym zwyczajem Walentynek jest wysyłanie listów z miłosnymi wyznaniami do wybranej osoby. W Zachodniej Europie oraz w Stanach Zjednoczonych oprócz kartek z serduszkami wręcza się drobne upominki. Również w Polsce najczęściej daje się prezenty, w postaci kwiatów, maskotek lub biżuterii. We Francji zamiast kartek walentynkowych istnieje kulturalny zwyczaj wysyłania bukietów kwiatów z zaproszeniem na koncert lub do teatru. Natomiast we Włoszech najczęściej w tym dniu kupuje się wybranej osobie odzież w czerwonym kolorze. Nieco inaczej Walentynki wyglądają w Japonii, bowiem to kobiety obdarowują mężczyzn czekoladkami.

Walentynki mają swoich zwolenników oraz wrogów. Część społeczeństwa krytykuje ten zwyczaj jako przesadnie skomercjalizowany lub zamerykanizowany. Wiele osób uważa, że Walentynki wypierają polskie tradycje, na przykład Noc Kupały. Inni dostrzegają w gadżetach walentynkowych kwintesencję kiczu i zarzucają producentom wykorzystywanie święta do konsumpcyjnych celów. To jednak zarzut, który można postawić przy wielu innych świętach, jak choćby Halloween, Dzień Matki czy Boże Narodzenie. Po prostu w takim świecie żyjemy, gdzie każda okazja do zarobku jest dobra. A Walentynki generują ogromny dochód, na którym korzystają restauracje, kina, hotele ze SPA czy kwiaciarnie. W tym całym szaleństwie warto jednak pamiętać, że wszystko to robimy z myślą o ukochanej osobie…

Występowanie Dnia Zakochanych w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek14.02.2020Walentynki 2020
Niedziela14.02.2021Walentynki 2021
Wtorek14.02.2023Walentynki 2023
Środa14.02.2024Walentynki 2024
Piątek14.02.2025Walentynki 2025
Sobota14.02.2026Walentynki 2026
Niedziela14.02.2027Walentynki 2027
Poniedziałek14.02.2028Walentynki 2028

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Wielka Brytania 🇬🇧 - Walentynki
Niemcy 🇩🇪 - Walentynki
Włochy 🇮🇹 - Walentynki
Stany Zjednoczone 🇺🇸 - Walentynki
Francja 🇫🇷 - Walentynki
Kanada 🇨🇦 - Walentynki
Holandia 🇳🇱 - Walentynki
Irlandia 🇮🇪 - Walentynki
Czechy 🇨🇿 - Walentynki
Hiszpania 🇪🇸 - Walentynki
Litwa 🇱🇹 - Walentynki

Święta i obchody w kolejnych dniach po 14 lutego