Światowy Dzień Radia 2024

Obchody Światowego Dnia Radia były 45 dni, czyli 1 miesiąc i 16 dni temu.

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Radia przypadły na 13 lutego (wtorek).

Światowy Dzień Radia (World Radio Day) zainicjowano w Hiszpanii, zaś został proklamowany przez UNESCO na 36. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 3 listopada 2011 roku. Data dnia upamiętnia inaugurację działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 roku. Pomysł międzynarodowych obchodów Dnia Radia narodził w Academi Española de la Radio 20 września 2010 roku. Celem święta jest zwrócenie szczególnej uwagi na rolę radia w codziennym życiu i w rozwoju społeczeństwa.

Historia radia rozpoczęła się w XIX wieku. Powszechnie za autora tego wynalazku uważa się Guglielmo Marconiego, syna włoskiego kupca z Lombardii. Guglielmo w 1894 roku rozpoczął pierwsze doświadczenia z przesyłaniem i odbieraniem fal radiowych. W 1895 roku Guglielmo uzyskał łączność radiową na odległość 1 kilometra, ale jego wynalazek nie spotkał się z zainteresowaniem włoskiego społeczeństwa. Rok później wyjechał do Anglii, gdzie jego sprzęt nadawczy został zainstalowany na dachu Poczty Głównej w Londynie. Odbiornik z drukarką Morse'a umieszczono na dachu odległego o kilometr budynku, zaś sam Guglielmo operował kluczem telegraficznym. Widzowie przy drukarce mogli odczytać przekazywany tekst i ta próba uważana jest za pierwszą publiczną próbę radia. W 1899 roku odbyła się próba przekazu sygnału radiowego przez kanał La Manche, zaś pierwsza wiadomość została przekazana drogą radiową w 1901 roku, przez Ocean Atlantycki z Kanady do Anglii. Pierwszym sygnałem radiowym była litera „S” alfabetu Morse’a.

O miano twórcy radia walczyło kilku naukowców. W 1943 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych przyznał prawa patentowe Tesli, ale po jego śmierci i dlatego za twórcę radia uważa się Marconiego, który korzystał z wcześniejszych prac naukowych Tesli.

Coroczne obchody Międzynarodowego Dnia Radia odbywają się pod przewodnim tematem, np. „Równość płci w radiu”, które promowało prace kobiet w rozgłośniach radiowych, jako dziennikarek, reporterek czy producentek. Inne slogany World Radio Day to „Radio i sport”, „Radio w czasach katastrofy i nagłych wypadków”, „Młodzież i radio”.

Radio wciąż jest jednym z najbardziej powszechnych metod uzyskiwania informacji. Towarzyszy kolejnym pokoleniom, które na nowo odkrywa moc ponad stuletniego wynalazku. World Radio Day to najlepsza okazja, by je docenić.