Dzień Pisania Piórem 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Pisania Piórem zostało 121 dni, czyli 3 miesiące i 29 dni.

W 2025 roku Dzień Pisania Piórem przypada na 12 lutego (środa).

Pisanie piórem, dzisiaj już mniej popularne, ma bogatą tradycję. Dlatego też doczekało się swojego święta, które przypada na 12 lutego.


Ojciec długopisu

Starsze pokolenia pamiętają słoiczek z atramentem, brudne palce i zaplamione kartki. Powstanie długopisów i cienkopisów wyparło pióra, a tak naprawdę nawet te pierwsze wyparło dzisiaj pisanie na komputerze. Kiedyś stworzenie pióra było jednak przełomem. Za datę jego powstania uznaje się 12 lutego 1884. Właśnie wtedy Lewis Edison Waterman opatentował pierwsze wieczne pióro. Na pomysł wpadł rok wcześniej, kiedy podczas podpisywania najważniejszego kontraktu w życiu … zalał go atramentem. Zniecierpliwiony klient zrezygnował z jego usług. To skłoniło go do wynalezienia łatwiejszego sposobu. Przy kuchennym stole pracował nad piórem, które zawierało zbiorniczek z atramentem i stalówkę. Tak powstała firma Ideal Pen Company, która początkowo produkowała 200 sztuk piór. Rok przed jego śmiercią produkcja wynosiła już ponad 200 000 sztuk.

Prototypy wiecznego pióra były jednak znane o wiele wcześniej – taki przyrząd znaleziono w grobowcu Tutenchamona! Oznacza to, że wieczne pióro powstało wcześniej niż ołówek. W XVI wieku nad przyrządem z zapasem atramentu pracował sam Leonardo da Vinci. Waterman był jednak pierwszym, który wpadł na system zwany zasilaniem kanalikowym, zapobiegającym robieniu kleksów. Firma Parker, znana do dzisiaj, udoskonaliła system.


Dzisiaj pióra wieczne stosuje się do podpisywania ważnych dokumentów, np. kontraktów, aktów notarialnych, czy matury. Jest też częstym prezentem dla młodzieży wchodzącej w dorosłość. Pisanie wiecznym piórem ma wiele zalet: wymaga ono więcej uwagi, dzięki czemu pobudza kreatywność. Wielu fanów pióra twierdzi, że sprzyja ono twórczości, koncentracji i cierpliwości.


Spraw sobie eleganckie pióro i sprawdź różnicę

Podobno dotyk zimnego metalu i widok atramentu pojawiającego się na papierze jest całkowicie innym doznaniem, niż zwykłe pisane długopisem. Jeżeli przed Tobą podpisanie ważnej umowy, spraw sobie pióro.