Dzień Chorych na Padaczkę 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Chorych na Padaczkę zostało 101 dni, czyli 3 miesiące i 9 dni.

W 2025 roku Dzień Chorych na Padaczkę przypada na 14 lutego (piątek).

Dzień Chorych na Padaczkę obchodzony jest 14 lutego, czyli w Dniu Świętego Walentego. Dla niektórych to może być niespodzianka, ale patron święta zakochanych jest także opiekunem osób chorych na epilepsję (tak zwana Choroba Świętego Walentego).

Padaczka należy do jednych z najczęstszych chorób ośrodkowego układu nerwowego. Przyczyną choroby są zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu, w postaci niekontrolowanych wyładowań komórek nerwowych powodując błędnie przesyłane przez mózg impulsy elektryczne. Według danych, na świecie około 50 milionów osób cierpi na epilepsję, zaś w Polsce ta choroba dotyka około 400 tysięcy pacjentów.

Najczęstszymi objawami epilepsji są ataki, które przybierają różne formy napadów. Wśród nich, należy wymienić napady ogniskowe, charakteryzujące się drgawkami, odrętwieniem, zaburzeniami zmysłów, takich jak wzrok, słuch, smak i węch. Drugą kategorią objawów są ataki toniczno-kloniczne, przejawiające się utratą przytomności i sztywnieniem ciała oraz drgawkami. Epilepsja leczona jest głównie przez leki przeciwpadaczkowe, ale przede wszystkim ważne jest udzielane wsparcie psychiczne. Mimo, że padaczka jest częstą chorobą dotykającą społeczeństwo, to wciąż należy do tematów tabu, zaś sami chorzy spotykają się sytuacjami marginalizacji. Nadal funkcjonują mity dotyczące ataków epilepsji oraz pierwszej pomocy. Wiele osób uważa, że padaczka związana jest z chorobą umysłową lub że w trakcie napadu każda osoba chora na epilepsję traci przytomność. To błąd - padaczka nie należy do chorób umysłowych i w prawie 60% przypadków, chory jest w pełni świadomy ataku. Do często powtarzanych mitów należą: wkładanie przedmiotu (drewnianego kołka, widelca) do ust chorego oraz otwieranie na siłę zaciśniętych szczęk, co może skończyć się wyłamaniem zębów. Bardzo ważne jest upowszechnianie wiedzy dotyczącej pierwszej pomocy udzielanej osobom cierpiącym na epilepsję. W przypadku ataku padaczkowego należy wobec chorego zastosować pozycję boczną ustaloną (ułożenie chorego na boku zapobiega zakrztuszeniom), ochronić głowę przed urazami, rozluźnić ubranie w okolicy szyi, a przede wszystkim nie można podawać niczego do picia i powstrzymywać drgawek. Należy pamiętać, że w przypadku napadu musimy wezwać pogotowie i zachować spokój. Odpowiednio udzielona pierwsza pomoc może uratować zdrowie oraz życie osobie chorej na epilepsję.

Dzień Chorych na Padaczkę to polskie święto. Na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Epilepsji (Międzynarodowy Dzień Padaczki) w drugi poniedziałek lutego. Od 2008 r. 26 marca jest obchodzony Lawendowy Dzień (ang. Purple Day), który także poświęcony jest chorym na epilepsję.

Występowanie Dnia Chorych na Padaczkę w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek14.02.2023Dzień Chorych na Padaczkę 2023
Środa14.02.2024Dzień Chorych na Padaczkę 2024
Sobota14.02.2026Dzień Chorych na Padaczkę 2026
Niedziela14.02.2027Dzień Chorych na Padaczkę 2027
Poniedziałek14.02.2028Dzień Chorych na Padaczkę 2028
Środa14.02.2029Dzień Chorych na Padaczkę 2029
Czwartek14.02.2030Dzień Chorych na Padaczkę 2030
Piątek14.02.2031Dzień Chorych na Padaczkę 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 14 lutego