Podwyższenie Krzyża Świętego 2024

Do najbliższych obchodów Podwyższenia Krzyża Świętego zostało 149 dni, czyli 4 miesiące i 26 dni.

W 2024 roku Podwyższenie Krzyża Świętego przypada na 14 września (sobota).

Podwyższenia Krzyża Świętego jest świętem upamiętniającym odnalezienie najcenniejszej dla chrześcijan relikwii. Ma ono przypominać, że krzyż jest symbolem wiary i zwycięstwa Syna Bożego nad szatanem i śmiercią, a nie tylko elementem wystroju kościoła, mieszkania, czy biżuterią w formie wisiorka. Nabożeństwa ku czci Krzyża Świętego sięgają początków chrześcijaństwa, a samo święto obchodzone jest zarówno w Kościele zachodnim, jak i wschodnim. Obecnie przypada 14 września.

Odnalezienie Krzyża Świętego


Krzyż odnalazła cesarzowa św. Helena, matka Konstantyna I Wielkiego. Słynęła ona ze swojej religijności i dobroci, pomagała biednym oraz chorym. W tym duchu także wychowała syna, który jako pierwszy cesarz w historii przyjął nauki Jezusa. Konstantyn Wielki zniósł również karę śmierci przez ukrzyżowanie, jako niezwykle okrutną i niegodną człowieka. To właśnie on wysłał ją na poszukiwania cennej relikwii, kiedy dowiedział się na Soborze w Nicei od biskupa Makarego, gdzie jej szukać.

Po śmierci Jezusa oraz dwóch innych złodziei oprawcy zakopali trzy krzyże na Golgocie, gdzie później postawiono pogańskie świątynie. W 326 roku (czasem podaje się też 320 lub 330 rok) Helena dowodziła grupie poszukiwawczej, w której skład wchodzili m. in. kapłani i archeologowie. Po przeprowadzeniu wykopalisk, 13 lub 14 września, udało się znaleźć trzy krzyże, które w celu weryfikacji zaniesiono do chorej kobiety. Kiedy jeden z nich przyłożono do jej ciała, natychmiast odzyskała zdrowie. Helena podzieliła krzyż na trzy części i ofiarowała go najważniejszym wówczas ośrodkom chrześcijańskim, czyli Jerozolimie, Rzymowi i Konstantynopolowi.

Obecnie największa relikwia Krzyża znajduje się w kościele w św. Guduli w Brukseli, inne cenne relikwie posiada Bazylika Świętego Krzyża z Jerozolimy w Rzymie oraz katedra Notre Dame w Paryżu. Jego kolejne elementy znajdują się w świątyniach w całej Europie, w Polsce jest to sanktuarium Świętego Krzyża na Łysej Górze. Ku czci relikwi wzniesiono wiele kościołów na całym świecie, w naszym kraju jest ich ponad 100.

Krzyż jako przedmiot i jako symbol jest obecny w naszym życiu praktycznie od zawsze, pierwszy datuje się na rok 63. Na przestrzeni wieków powstawały w najróżniejszej formie. Zależnie od epoki, dominowały krzyże z wizerunkiem Chrystusa lub bez, zdobione szlachetnymi kamieniami lub zlotem.

Historia i obchody Podwyższenia Krzyża Świętego


W 335 roku wybudowano w Jerozolimie bazylikę Krzyża Świętego, gdzie oficjalnie złożono znalezione relikwie. W celu upamiętnienia tego wydarzenia co roku 13 września obchodzono uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. Później święto przeniesiono na 14 września, w rocznicę wystawienia relikwii na widok publiczny, czyli pierwszej adoracji Krzyża. Tak więc święto Podwyższenia Krzyża Świętego w liturgii jest obecne od IV wieku, szybko zadomowiło się w całym Kościele katolickim. Przed reformą kalendarza (po Soborze Watykańskim Drugim) obchodzono 3. maja także święto Znalezienia Krzyża Świętego. Po reformie pozostawiono jedynie święto wrześniowe.

W ramach święta Podwyższenia Krzyża Świętego w całej Polsce odbywają się nabożeństwa oraz odpusty, najważniejszy ma miejsce we wspomnianym sanktuarium Świętego Krzyża na Łysej Górze. Ojcowie franciszkanie organizują tam Wielki Odpust Kalwaryjski ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Trwa on kilka dni, w tym czasie oprócz głównej sumy odpustowej mają miejsce: procesja błagalna z bazyliki do kaplicy Trzeciego Upadku, procesja teoforyczna z bazyliki do kościoła Krzyża św., nieszpory, nabożeństwo ze świecami, nocne czuwanie przy relikwiach krzyża czy koncerty. W uroczystościach udział biorą setki pielgrzymów z kraju i z zagranicy, a także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, parlamentarzyści czy żołnierze. Główna suma odpustowa transmitowana jest przez media, w tym telewizję i radio.

Występowanie Podwyższenia Krzyża Świętego w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa14.09.2022Podwyższenie Krzyża Świętego 2022
Czwartek14.09.2023Podwyższenie Krzyża Świętego 2023
Niedziela14.09.2025Podwyższenie Krzyża Świętego 2025
Poniedziałek14.09.2026Podwyższenie Krzyża Świętego 2026
Wtorek14.09.2027Podwyższenie Krzyża Świętego 2027
Czwartek14.09.2028Podwyższenie Krzyża Świętego 2028
Piątek14.09.2029Podwyższenie Krzyża Świętego 2029
Sobota14.09.2030Podwyższenie Krzyża Świętego 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 14 września