Tradycja symbolizująca znak pokuty pojawiła się w VIII wieku, natomiast pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X wieku. W 1091 roku papież Urban II wprowadził ten zwyczaj w całym Kościele chrześcijańskim. W tym też czasie postanowiono, że popiół do posypywania głów wiernych będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. Praktyka posypywania głów popiołem rozpoczynała okres Wielkiego Postu, w poprzedzający niedzielę poniedziałek, a od 604 roku w środę. Obrzęd związany był z publicznym wypędzeniem pokutników z kościoła. Po spowiedzi publicznej pokutnicy wychodzili przed kościół, gdzie biskup z prezbiterami sypał na ich głowy popiół przytaczając słowa z Księgi Rodzaju: „Pamiętaj człowiecze, że jesteś prochem i w proch się obrócisz; czyń pokutę, abyś miał życie wieczne”. Następnie pokutników kropiono wodą święconą. Pokutnicy padali twarzą na ziemię, a zgromadzony lud w kościele śpiewał nad nimi Litanię do Wszystkich Świętych.
Popiół według żydowsko-chrześcijańskiej tradycji symbolizuje znikomość, przemijalność, śmiertelność, żałobę, ból i ułomność życia ludzkiego. W połączeniu z liturgią kościelną jest znakiem oczyszczenia, odrodzenia i zmartwychwstania, bowiem Bóg stworzył człowieka z prochu ziemi i odrodził go w Chrystusie do nowego życia.
Środa Popielcowa jest związana z Wielkim Postem. W pierwotnym znaczeniu Wielki Post obejmował dzień Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty. Celem postu było przygotowanie się pod względem fizycznym i psychicznym do Świąt Paschalnych. W kolejnych wiekach, czas postu był wydłużany aż do 40. dni. Obecnie ścisły post obowiązuje w Środę Popielcową zgodnie z kanonami Kodeksu Prawa Kanonicznego. W tym dniu wierni powstrzymują się od pokarmów mięsnych i spożywają trzy posiłki w ciągu dnia. Obowiązek wstrzemięźliwości nałożony jest na wszystkich wiernych powyżej 14. roku życia, zaś prawo o poście obejmuje osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony