Środa Popielcowa w UK 2025

Do najbliższych obchodów Środy Popielcowej w UK zostały 284 dni, czyli 9 miesięcy i 11 dni.

W 2025 roku Środa Popielcowa w UK przypada na 5 marca (środa).

Środa Popielcowa to początek Wielkiego Postu, więc Brytyjczycy podobnie jak wiele innych nacji przygotowują się do świąt wielkanocnych i upamiętnienia cierpienia i śmierci Jezusa Chrystusa. W Zjednoczonym Królestwie Ash Wednesday wyróżnia się sposobem namaszczania wiernych popiołem.

W Wielkiej Brytanii Ash Wednesday nie jest dniem wolnym od pracy, ale wielu chrześcijan traktuje go bardzo poważnie. Tradycyjnie jest to dzień, w którym ludzie oczyszczają dusze z grzechów, pokutują i poszczą. Wielki Post ma odzwierciedlać 40 dni, które Jezus spędził na pustyni, gdzie znosił pokusy Szatana. Anglicy, Szkoci, Walijczycy i Irlandczycy z północy starają się ograniczyć lub kompletnie wyeliminować w tym dniu przyjemności, takie jak jedzenie mięsa, picie alkoholu czy oglądanie telewizji. Warto wspomnieć, że ostatni dzień przed Popielcem na Wyspach Brytyjskich nazywany jest Pancake Day, a mieszkańcy UK masowo zajadają się naleśnikami.

Rankiem w Środę Popielcową w brytyjskich kościołach odbywają się nabożeństwa, których charakterystycznym elementem jest kreślenie krzyża popiołem na czole. Popiół od dawna wykorzystywany jest w ceremoniałach kościelnych, tradycja posypywania nim głowy wiernych narodziła się w VIII wieku, a w XI wieku papież Urban II uczynił ją obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wielka Brytania ma w tym aspekcie swoją oryginalną tradycję, ponieważ tamtejsi kapłani kreślą znak krzyża na czole. W tym celu kapłani mieszają popiół z niewielką ilością wody lub oliwy z oliwek, tworząc specjalną pastę. Popiół pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową rok wcześniej. Kreślenie krzyża symbolizuje wewnętrzny smutek za grzechy i oddanie się Jezusowi jako Panu i Zbawicielowi. Choć nie jest to nakazane przez Kościół, wielu wierzących nie zmazuje go aż do końca dnia, aby symbolizować skruchę, Noszenie tego znaku ma dla Brytyjczyków także ważny wymiar związany z poczuciem wspólnoty, dzielenia się z innymi tym, jak ważna jest wiara.

Ciekawym zwyczajem towarzyszącym Środzie Popielcowej w Wielkiej Brytanii jest działalność ruchu znanego jako „Ashes to Go". Polega on na tym, że kapłani wychodzą do „ludzi” i błogosławią ich w miejscach publicznych, takich jak ulice, kawiarnie, parki czy stacje kolejowe. Ta nowoczesna forma zachęcania ludzi do wiary w Boga ma coraz więcej zwolenników, także poza granicami Zjednoczonego Królestwa.

Występowanie Środy Popielcowej w UK w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa22.02.2023Środa Popielcowa w UK 2023
Środa14.02.2024Środa Popielcowa w UK 2024
Środa18.02.2026Środa Popielcowa w UK 2026
Środa10.02.2027Środa Popielcowa w UK 2027
Środa01.03.2028Środa Popielcowa w UK 2028
Środa14.02.2029Środa Popielcowa w UK 2029
Środa06.03.2030Środa Popielcowa w UK 2030
Środa26.02.2031Środa Popielcowa w UK 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 5 marca