Światowy Dzień Drzemki w Pracy 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Drzemki w Pracy zostało 240 dni, czyli 7 miesięcy i 28 dni.

W 2025 roku Światowy Dzień Drzemki w Pracy przypada na 10 marca (poniedziałek).

Dzień Drzemki w Pracy został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych. Celem święta jest zachęcanie pracodawców do wyrażenia zgody na krótką drzemkę pracowników i propagowanie tej metody odpoczynku w czasie wykonywania zawodowych obowiązków. Jak przekonują naukowcy, nawet krótki sen w ciągu dnia znacząco wpływa na regenerację naszego organizmu, obniża poziom stresu i poprawia kreatywność.

Niektóre duże firmy doceniły rolę drzemki i przygotowały pracownikom specjalne miejsca do krótkiego wypoczynku. A dlaczego? Bo przemęczony pracownik częściej popełnia błędy i przejawia wahania emocjonalne, zwłaszcza nerwowość i drażliwość. O prawa do drzemki w pracy walczyli także sławni politycy. Na przykład brytyjski premier Winston Churchill był wielkim zwolennikiem krótkiej drzemki w pracy. Nie tylko on preferował odpoczynek w ciągu dnia, ale także wynalazcy jak Thomas Edison czy Albert Einstein.

Drzemka w pracy może uchronić pracownika od chorób serca. Niedawno naukowcy udowodnili, że krótki sen w godzinach południowych zmniejsza ryzyka śmiertelnego ataku serca, zwłaszcza u mężczyzn. Prekursorami takiego odpoczynku w pracy są Japończycy. To właśnie w Japonii kilkaset osób rocznie umiera z przemęczenia. Dlatego w wielu firmach funkcjonują pokoje relaksacyjne, w których każdy może na chwilę odpocząć.

A w jaki sposób należy przygotować się do drzemki? Na początku warto znaleźć ciche i zaciemnione miejsce, w którym nikt nam nie będzie przeszkadzał. Ważna jest także pora drzemki – późniejszy sen może przyczynić się do problemów z wieczornym zaśnięciem. Warto ustawić sobie budzik na maksymalnie 30 minut, bowiem jest to optymalny czas na drzemkę. Niektóre poradniki radzą, że przed drzemką należy wziąć do ręki klucze i trzymać tak, aby spadły na podłogę w chwili wyprostowania palców dłoni. To znak, że to koniec relaksującego odpoczynku.

Nie każdy jednak potrzebuje drzemki do zregenerowania sił. Niektórzy preferują aktywność fizyczną, która wpływa na obniżenie poziomu hormonu stresu. W niektórych krajach, pracownicy mogą w czasie pracy zrobić sobie przerwę na krótki jogging lub inne ćwiczenia fizyczne, co pozytywnie wpływa na zdrowie i kreatywność. Dlatego zawsze warto zrobić sobie kilkuminutową przerwę na odpoczynek.

Dzień Drzemki w Pracy (ang. Workplace Napping Day) obchodzony jest w pierwszy poniedziałek po wiosennej zmianie czasu w USA (w krajach Ameryki Północnej czas letni jest wprowadzany w drugą niedzielę marca).

Występowanie Światowego Dnia Drzemki w Pracy w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek13.03.2023Światowy Dzień Drzemki w Pracy 2023
Poniedziałek11.03.2024Światowy Dzień Drzemki w Pracy 2024
Poniedziałek09.03.2026Światowy Dzień Drzemki w Pracy 2026
Poniedziałek15.03.2027Światowy Dzień Drzemki w Pracy 2027
Poniedziałek13.03.2028Światowy Dzień Drzemki w Pracy 2028
Poniedziałek12.03.2029Światowy Dzień Drzemki w Pracy 2029
Poniedziałek11.03.2030Światowy Dzień Drzemki w Pracy 2030
Poniedziałek10.03.2031Światowy Dzień Drzemki w Pracy 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 10 marca