Według polskiego prawa od 1990 roku sołtys jest organem wykonawczym jednostki pomocniczej gminy – sołectwa. Pracę sołtysa wspiera rada sołecka. Szczegółowe prawa i obowiązki regulowane są w statucie sołectwa, uchwalanym przez radę gminy. Do głównych obowiązków sołtysa należy reprezentowanie sołectwa oraz realizacja uchwały rady gminy dotyczącej danego obszaru. Sołtysi zwołują także zebranie wiejskie i umożliwiają zapoznanie się mieszkańców sołectwa z uchwałami rady. Sołtysi zobowiązani są do uczestniczenia w sesjach rady gminy, a także w pracach jej organów bez prawa do głosowania. Sołtysi odpowiedzialni są również za pobór podatków rolnych i leśnych w zakresie ustalonym przez radę gminy.
Wybór sołtysa zaczyna się od zwołania zebrania wiejskiego, o którym informuje wójt co najmniej siedem dni przed wyznaczoną datą zebrania. Dokonanie ważnego wyboru władzy uzależnione jest od ilości obecnych mieszkańców sołectwa na zebraniu. Jeżeli w wyznaczonym terminie nie uczestniczyła niezbędna ilość mieszkańców, to wybory w nowym terminie przeprowadzone są bez względu na liczbę uczestników. Wybory sołtysa przeprowadza komisja składająca się z co najmniej trzech osób. Do zadań komisji należy przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na sołtysa, przeprowadzanie głosowania oraz ustalanie wyników wyborów. Po dokonanych wyborach, komisja sporządza protokół z wynikami. Nie ma ustalonej liczby osób kandydujących w wyborach na stanowisko sołtysa. Kandydaci zgłaszani są bezpośrednio przez uprawnionych uczestników zebrania w tajnym głosowaniu.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony