Światowy Dzień Hydrauliki 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Hydrauliki zostało 229 dni, czyli 7 miesięcy i 17 dni.

W 2025 roku Światowy Dzień Hydrauliki przypada na 11 marca (wtorek).

Hydraulika to jedna z tych niedocenianych dziedzin, o której na co dzień nie myślimy, ale korzystamy z jej osiągnięć. A niech no tylko zabraknie wody na dłużej albo zepsuje się kanalizacja… 11 marca warto więc pomyśleć o wszystkich hydraulikach, wtedy bowiem przypada ich święto. Jego celem jest również uświadomienie ludzi, że w wielu państwach dostęp do czystej wody wciąż jest przywilejem.

Światowy Dzień Hydrauliki

Światowy Dzień Hydrauliki (World Plumbing Day) został ustanowiony w 2010 roku przez World Plumbing Council (WPC), czyli Światową Radę Hydrauliki. To organizacja z siedzibą w Zurychu, której celem jest dbanie o to, by ludzie na całym świecie mieli dostęp do wody pitnej i do urządzeń sanitarnych. Dla mieszkańców rozwiniętych krajów, choćby Polski, czysta woda z kranu czy toaleta w domu to oczywistość. Dla społeczeństw żyjących w niektórych krajach afrykańskich czy azjatyckich jest to jednak nieosiągalny luksus. Szacuje się, że każdego roku ponad 300 tysięcy dzieci umiera z powodu chorób spowodowanych skażoną wodą i niewystarczającymi warunkami sanitarnymi.

Wysoka jakość instalacji wodno-kanalizacyjnej jako standard dla każdego państwa to główny cel Światowej Rady Hydrauliki, ważne jest także dbanie o ochronę środowiska, wymiana wzajemnych doświadczeń i rozwój światowego przemysłu hydraulicznego. By wspomagać osiągniecie tych celów, uchwalono właśnie Światowy Dzień Hydrauliki, w Polsce często określany jako Dzień Hydraulika.

W ramach Światowego Dnia Hydrauliki przypadającego 11 marca na całym świecie odbywają się najróżniejsze wydarzenia, w tym konferencje, warsztaty czy konkursy (plastyczne, umiejętności hydraulicznych). W obchody święta angażują się nie tylko organizacje i firmy związane z branżą, ale i szkoły zawodowe czy media. Co warto podkreślić, w święcie uczestniczy wiele państw z wszystkich kontynentów, np. Indie, Australia, USA, Chiny, Kanada, Brazylia czy Wielka Brytania.

Historia hydrauliki

Słowo „hydraulika” pochodzi od greckiego słowa „ὑδραυλικός" (hydraulikos), które jest połączeniem słów „ὕδωρ" ( hydor, woda) i „αὐλός" (aulos, co oznacza rura). Pierwsze budowle nawiązujące do dzisiejszych instalacji hydraulicznych powstawały jeszcze w czasach przed naszą erą, choćby kanały ściekowe na terenach współczesnego Iraku. Egipcjanie wybudowali pierwsze rurociągi, starożytni Grecy wanny, a Rzymianie zasłynęli wymyśleniem spektakularnych akweduktów.

Setki lat później Blaise Pascal, a potem Daniel Bernoulli sformułowali prawa, które stanowią dziś fundamenty współczesnej techniki hydraulicznej. Pascal zaobserwował, że ciśnienie wewnątrz cieczy będącej w równowadze wskutek działania sił zewnętrznych (ciśnieniowych) posiada wartość jednakową we wszystkich punktach cieczy. Bernoulli natomiast odkrył, że poruszający się płyn wywiera tym niższe ciśnienie, im szybciej się porusza.

W 1882 roku w Londynie wybudowano układ hydrauliczny przekazujący wodę pod ciśnieniem rurami pod ulicami miasta do maszyn fabrycznych. Inny kamień milowy to zastosowanie w 1906 roku olejowego systemu hydraulicznego na statku USS Virginia, dzięki któremu można było sterować działami okrętowymi.

Gwiazdy branży, czyli Mario i polski hydraulik

Światowy Dzień Hydrauliki przypada 11 marca, ale warto wspomnieć o najsłynniejszym hydrauliku na świecie, czyli… Mario. Ten bohater gier telewizyjnych Nintendo swoje święto ma bowiem dzień wcześniej. Nie jest to jednak celowy zabieg, po prostu fani tej postaci odkryli, że w krajach angielskojęzycznych datę 10 marca często zapisuje się jako "Mar.10", co nasuwa skojarzenia z imieniem tego wąsatego hydraulika. W Stanach Zjednoczonych hydraulicy mają swoje święto 25 kwietnia - jest to Narodowy Dzień Przytulania Hydraulika.

Innym hydraulikiem, który zdobył ogromny rozgłos był … model Piotr Adamski. W 2005 roku w niektórych państwach Europy Zachodniej pojawiły się głosy sprzeciwu przeciw imigrantom z krajów Europy Wschodniej, w tym Polski, która rok wcześniej została nowym członkiem Unii Europejskiej. Mieli oni zabierać pracę lokalnym fachowcom, np. we Francji. Jednak jeden z polityków powiedział, że chętnie skorzystałby z usług polskiego hydraulika, ponieważ w miejscu gdzie ma drugi dom, trudno o dobrego fachowca. Określenie „polski hydraulik” stało się głośne we Francji, a całe zamieszanie wykorzystała Polska Organizacja Turystyczna, która przeprowadziła kampanię promującą nasz kraj. W rolę pracownika wcielił się właśnie przystojny Piotr Adamski, a cała akcja zyskała wielki rozgłos i wpłynęła na większą liczbę odwiedzin Polski przez Francuzów.

Występowanie Światowego Dnia Hydrauliki w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota11.03.2023Światowy Dzień Hydrauliki 2023
Poniedziałek11.03.2024Światowy Dzień Hydrauliki 2024
Środa11.03.2026Światowy Dzień Hydrauliki 2026
Czwartek11.03.2027Światowy Dzień Hydrauliki 2027
Sobota11.03.2028Światowy Dzień Hydrauliki 2028
Niedziela11.03.2029Światowy Dzień Hydrauliki 2029
Poniedziałek11.03.2030Światowy Dzień Hydrauliki 2030
Wtorek11.03.2031Światowy Dzień Hydrauliki 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 11 marca