Dzień Mario 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Mario zostało 261 dni, czyli 8 miesięcy i 18 dni.

W 2025 roku Dzień Mario przypada na 10 marca (poniedziałek).

Ogrodniczki, czapeczka na głowie, wąs - większość z nas zna tę postać. Chociaż Mario ma już swoje lata, to jego popularność nie słabnie i kolejne już pokolenia poznają sympatycznego hydraulika. Jego święto przypada 10 marca – data nie jest przypadkowa.

Mario to jedno z najbardziej kultowych postaci


Włoski hydraulik powstał w firmie Nintendo w 1981 roku. Stworzył go Shigeru Miyamato, pracownik firmy. Mario powstał jako japońska odpowiedź na Popeye (marynarz o dobrym sercu, ale porywczej naturze), do którego Azjaci nie mogli uzyskać praw. Na początku Mario był jedną z postaci w Donkey Kongu, grze na automatach. Wtedy nazywał się jeszcze Jumpman. Potem dostał swoje własne gry: Mario Bros. i Super Mario Bros. Szybko odniósł spektakularny sukces – trafił do Księgi Rekordów Guinnessa i przez wiele lat był jedną z najlepiej sprzedających się gier w historii (do czasu nadejścia Wii).

Większość dzisiejszych dorosłych zna Mario z gier na Pegasusie czy Nintendo. Wtedy występujący jeszcze w czerwonych ogrodniczkach (dzisiaj są niebieskie) hydraulik musiał w nich pokonać wiele przeszkód, w tym smoka, żeby uratować księżniczkę. Podobno na początku był stolarzem. Ma też przyjaciela o imieniu Luigi.

Data święta nie jest przypadkowo. Mario zapisany w sposób Mar10 przypomina datę 10 marca (w zapisie angielskojęzycznym). Co ciekawe, święto nie było inicjatywą firmy Nintendo, stworzyli je fani. W 2016 roku firma uznała je jednak oficjalnie. Nic dziwnego – gry z Mario łącznie sprzedały się w 600 milionach egzemplarzy! Do dzisiaj firma co jakiś czas przedstawia nową grę z Mario i za każdym razem jest ona największym hitem na Nintendo.

Odkop swoją konsolę


Przed czasami Xboxa i PS-a wśród dzieci rządziły Pegasusy i konsole Nintendo. Może dalej mamy jedną z nich ukryte na strychu albo w piwnicy. Tego dnia można przedstawić sympatycznego hydraulika swojego dziecku, albo samemu poczuć się jak dziecko.