Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu 2025

Do najbliższych obchodów Europejskiego Dnia Pamięci o Ofiarach Terroryzmu zostało 288 dni, czyli 9 miesięcy i 15 dni.

W 2025 roku Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu przypada na 11 marca (wtorek).

XXI wiek w Europie to niestety czas krwawych zamachów terrorystycznych, które pochłonęły setki ofiar. Ci, którzy przeżyli oraz rodziny zmarłych muszą się zmagać z ich przykrymi następstwami. Wielu z nich nie jest w stanie wrócić do normalności, czując ciągły strach czy opuszczenie przez społeczeństwo. Komisja Europejska postanowiła wspomóc ich w walce z traumą oraz uczcić pamięć ofiar powołując specjalne święto.

Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu


Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu przypada w rocznicę zamachu w Madrycie. 11 marca 2004 roku, wczesnym rankiem, kiedy mieszkańcy hiszpańskiej stolicy jechali do centrum do pracy czy szkół, doszło do serii ataków bombowych na pociągi. W wyniku zamachu zginęło 191 osób, a 1858 zostało rannych. Wśród ofiar było czterech Polaków. Zbrodni dokonali fanatycy islamscy.

Wkrótce po tych wydarzeniach Komisja Europejska uchwaliła specjalne święto, pierwsze obchody odbyły się w 2005 roku. Niestety, w kolejnych latach również dochodziło do ataków w takich krajach jak Francja, Belgia, Wielka Brytania czy Niemcy. Wydarzenie to upamiętnia więc również ofiary innych zbrodni dokonywanych przez terrorystów. Były to m. in.:
-7 lipca 2005 roku w Londynie brytyjscy islamiści zdetonowali bomby w trzech pociągach metra i autobusie. Zamordowali 52 osoby, w tym trzy Polki.
-22 lipca 2011 roku w Norwegii ekstremista Anders Breivik zabił 77 osób. Przeprowadził zamach bombowy w dzielnicy rządowej Oslo oraz masakry na wyspie Utoya.
-14 lipca 2016 roku podczas obchodów Dnia Bastylii w Nicei ciężarówka wjechała w tłum na promenadzie. Zginęły 84 osoby, sprawcą był Tunezyjczyk Mohamed Lahouaiej Bouhlel.
-9 grudnia 2016 roku w Berlinie, podczas jarmarku bożonarodzeniowego, Tunezyjczyk Amis Amri porwał ciężarówkę i po zastrzeleniu w szoferce polskiego kierowcy Łukasza Urbana wjechał nią w tłum. Zginęło 12 osób, a ponad 50 zostało rannych.
-22 maja 2017 roku w Manchesterze po koncercie Ariany Grande Brytyjczyk libańskiego pochodzenia Salman Abedi zdetonował bombę. Zginęły 22 osoby, w tym dwoje Polaków, ponad 100 osób zostało rannych.

Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu


11 marca Komisja Europejska organizuje specjalną ceremonię poświęconą wszystkim ofiarom ataków oraz ich rodzinom, osobom udzielającym pierwszej pomocy. W wydarzeniu udział biorą także przedstawiciele państw członkowskich, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami. Każda edycja święta ma swoje hasło przewodnie, np. „Wspólnie rośniemy w siłę”, ceremonię odbywają się m. in. w Brukseli czy Paryżu.

Za ofiarę terroryzmu uznaje się ludzi, którzy doświadczyli krzywdy fizycznej, psychicznej i emocjonalnej lub straty ekonomicznej, spowodowanej przestępstwem terrorystycznym. Ofiarą jest też członek rodziny osoby, która poniosła śmierć w takim zdarzeniu. Zadaniem państw członkowskich jest chronienie ich godności i bezpieczeństwa, zapewnienie dostępu do pomocy medycznej i psychologicznej oraz dostarczenie wiedzy na temat wszelkich kwestii prawnych, praktycznych lub finansowych.

Celem inicjatywy jest nie tylko okazanie wsparcia ofiarom, ale i podkreślenie, jak ważne jest prowadzenie działań przeciwko ekstremizmowi i terroryzmowi. Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, monitorowanie wszelkich zagrożeń czy podnoszenie świadomości społeczeństwa na ten temat to istotne kwestie w walce z bandytami.

Występowanie Europejskiego Dnia Pamięci o Ofiarach Terroryzmu w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota11.03.2023Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu 2023
Poniedziałek11.03.2024Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu 2024
Środa11.03.2026Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu 2026
Czwartek11.03.2027Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu 2027
Sobota11.03.2028Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu 2028
Niedziela11.03.2029Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu 2029
Poniedziałek11.03.2030Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu 2030
Wtorek11.03.2031Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 11 marca