Międzynarodowy Dzień Dziewczyny 2024

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Dziewczyny zostało 115 dni, czyli 3 miesiące i 23 dni.

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Dziewczyny przypada na 11 października (piątek).

Międzynarodowy Dzień Dziewczyny (ang. International Day of the Girl) to święto przypadające 11 października, którego celem jest niwelowanie nierówności płci, z jakim spotykają się dziewczęta na całym świecie. Projekt zwraca uwagę społeczeństwa na potrzebę budowania poczucia wartości u dziewcząt, wzmacniania ich kompetencji i niezależności od innych. Dzięki temu dziewczęta wyrastają na silne kobiety, które mogą lepiej troszczyć się o siebie i swoje rodziny, być aktywnymi na rynku pracy, w biznesie czy polityce.


Historia Międzynarodowego Dnia Dziewczyny

Projekt Międzynarodowego Dnia Dziewczyny powstał w Plan International, globalnej organizacji zajmującej się prawami dzieci oraz dziewcząt. Pomysł narodził się podczas promowania kampanii „Bo jestem dziewczyną ”, której celem było zwiększenie świadomości wagi wychowania dziewcząt na całym świecie. Członkowie tej organizacji z Kanady zwrócili się do tamtejszego rządu, by przedstawił projekt na arenie międzynarodowej. Tak też się stało - Międzynarodowy Dzień Dziewczyny został oficjalnie zaproponowany jako rezolucja przez Kanadę w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Duży wkład miała w tym Rona Ambrose, minister ds. statusu kobiet Kanady. 19 grudnia 2011 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych podjęło decyzję o ustanowieniu święta w dniu 11 października.


Obchody Międzynarodowego Dnia Dziewczyny

W 2012 roku miały miejsce pierwsze obchody tego wydarzenia, a tematem przewodnim była walka z dziecięcymi małżeństwami. Hasło pierwszego Międzynarodowego Dnia Dziewczyny brzmiało „Moje Życie, Moje Prawo, Koniec Dziecięcych Małżeństw”. Z każdą kolejną edycją święta, ONZ podejmowało trudne, a zarazem ważne tematy związane z życiem dziewcząt. Tak wyglądały hasła wybranych Międzynarodowych Dni Dziewcząt.

- „Innowacje w edukacji dziewcząt”
- „Moc dorastającej dziewczyny: Wizja na rok 2030”
- „Mój głos, nasza równa przyszłość”
- „Postępy dziewcząt = postęp w osiąganiu celów: co się liczy dla dziewczyn”.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Dziewcząt przygotowane są najróżniejsze kampanie społeczne, organizowane są konferencje, eventy i różne happeningi, Kobiety z całego świata oraz mężczyźni przekazują swoje wsparcie dla dziewcząt, choćby poprzez nagrywanie inspirujących filmów. Działania i wydarzenia związane z tym dniem organizują takie organizacje jak UNFPA, UNICEF i UN Women.


Dzień Dziewczyny

Międzynarodowy Dzień Dziewcząt/Dziewczynek to święto, które ma poważny charakter i taką samą misję, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by promować je także jako pewną formę zabawy, choćby na wzór Dnia Chłopaka. Warto w tym dniu podarować dziewczynom drobne upominki, złożyć życzenia, pójść wspólnie na pizzę czy zorganizować Dzień Dziewczyn w swojej społeczności, np. w szkole, firmie czy osiedlowej świetlicy.

To świetny sposób, by z przesłaniem Międzynarodowego Dnia Dziewcząt/Dziewczynek dotrzeć do nowych odbiorców, choćby ludzi młodych, którzy dopiero kształtują swój światopogląd. Dzięki wiedzy o takiej inicjatywie ze strony ONZ, chłopcy mogą nauczyć się szacunku do dziewczyn ze swojego otoczenia (szkoła, praca, podwórko, rodzina), dowiedzieć się o ich potrzebach i problemach, jakim muszą stawiać czoła. Dla dziewczyn to z kolei może być cenna lekcja, że warto sobie nawzajem pomagać, wspierać się, zamiast rywalizować czy wręcz zwalczać.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Dziewczyny w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek11.10.2022Międzynarodowy Dzień Dziewczyny 2022
Środa11.10.2023Międzynarodowy Dzień Dziewczyny 2023
Sobota11.10.2025Międzynarodowy Dzień Dziewczyny 2025
Niedziela11.10.2026Międzynarodowy Dzień Dziewczyny 2026
Poniedziałek11.10.2027Międzynarodowy Dzień Dziewczyny 2027
Środa11.10.2028Międzynarodowy Dzień Dziewczyny 2028
Czwartek11.10.2029Międzynarodowy Dzień Dziewczyny 2029
Piątek11.10.2030Międzynarodowy Dzień Dziewczyny 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 11 października