Dzień Gier Planszowych 2020

Do najbliższych obchodów Dnia Gier Planszowych zostało 58 dni, czyli 1 miesiąc i 28 dni.

W 2020 roku Dzień Gier Planszowych przypada na 10 października (sobota).

"Cała Polska Gra w Planszówki" - to hasło pierwszej edycji Dnia Gier Planszowych, która zaplanowana jest na 10 października 2020 roku.

Pomysłodawcą Dnia jest Tomasz Międzik, pracujący w firmie Rebel. Rebel to sklep z grami planszowych zarówno w Internecie jak i sklepie stacjonarnym w Gdańsku.
Skąd pomysł na obchody 10 października (10.X)? Październik to miesiąc gdy wieczory stają się długie i więcej czasu spędzamy w domu. 10.X to także dlatego, bo gracze często robią sobie wyzwania 10x np. że zagrają 10 x w ciągu jakiegoś okresu czasu w 10 ulubionych gier lub że wygrają 10 x z wybranym graczem.

Dzień Gier Planszowych stał się wspólnym projektem znacznej części branży gier planszowych (wydawców, sklepów i blogerów). Na 10.X zaplanowany jest swoisty planszówkowy "Coming out" tj. oprócz od zawsze wiernych fanów gier planszowych w organizowanych wydarzeniach na terenie całej Polski w gry planszowe zagrają zapewne znane osoby, celebryci i influenserzy. Wyobraźcie sobie dzień, w którym wszyscy gracze pokazują w co grają, co lubią i organizują granie w domu, w pracy w miejscach publicznych. Dzień Gier Planszowych to dzień kiedy gracze celebrują swoje hobby.

Dlaczego warto grać w gry planszowe?
Gry planszowe zwiększają aktywność mózgu
Ta aktywność jest cudownym ćwiczeniem dla mózgu. Ponieważ zabawa stymuluje obszary mózgu odpowiedzialne za tworzenie złożonych myśli i pamięci zarówno u dzieci, jak i dorosłych, pomaga w ćwiczeniu podstawowych umiejętności poznawczych, takich jak rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji.

Gra planszowa zmniejsza również ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera, a dla osób starszych pomaga zachować czujność. Jest również wiele korzyści dla młodych. Wiadomo, że gry planszowe są dobre dla rozwoju umysłowego dzieci, a także dla zwiększenia inteligencji nastolatków.

Przynosi śmiech i zmniejsza stres
Śmiech jest „efektem ubocznym” grania w gry planszowe i jest jednym z podstawowych składników kreatywności i przyjemnej nauki. Ponadto śmiech i ogólnie dobra zabawa pomagają zmniejszyć stres, co wyjaśnia, dlaczego badania wykazały, że gry planszowe mają zdolność zmniejszania stresu (53% ankietowanych Amerykanów przez RealNetworks uznało granie w gry planszowe jako odprężające)

Granie w gry planszowe uwalniania endorfiny, naturalne substancje chemiczne „poprawiające samopoczucie”. Postrzegane są jako pozytywne emocje, „szczęśliwe hormony” mają moc poprawiania świadomych i nieświadomych funkcji umysłu, pozostawiając osobę radosną, współczującą i ostatecznie zadowoloną.

Zbliża ludzi i wzmacnia relacje
Czy ktoś gra sam w grę planszową? Nie. Oczywiście. Podstawą gry planszowej jest - współpraca. Współpraca kwitnie, gdy jest „obsługiwana” przez pracę zespołową. Łączy nieznajomych, starych przyjaciół i współpracowników... Nie ma znaczenia, czy chodzi o nawiązywanie nowych kontaktów, odkrywanie hobby z tymi samymi „partnerami kryminalnymi” w uwielbianej grze, czy przyjemny wieczór z bliskimi - granie w gry planszowe to idealny sposób na spędzenie czasu w miłym towarzystwie i wzmocnienie więzi z innymi ludźmi.

Przypomina, jak to jest żyć w prawdziwym świecie (w pewnym sensie)
Jedną z najbardziej niesamowitych zalet grania w gry planszowe jest to, że takie tradycyjne gry wyciągają ludzi ze świata cyfrowego. Gry planszowe angażują się w działania, które nie wymagają wpatrywania się w smartfona, tablet lub ekran komputera. (I potrzebujemy tego więcej w dzisiejszych czasach!). Oprócz nauki dzieci o pracy zespołowej, cierpliwości oraz o tym, jak z wdziękiem wygrywać i przegrywać, gry planszowe mogą w rzeczywistości przynieść korzyści mózgom dzieci i rozwojowi języka.

Granie w gry planszowe obniża ciśnienie krwi
Oprócz zmniejszania stresu, wyzwalania śmiechu i zwiększania „szczęśliwych hormonów” gry planszowe mogą być skuteczne w utrzymywaniu ciśnienia krwi. Uważa się, że uwalnianie endorfin powoduje rozluźnienie mięśni, a krew zaczyna znacznie łatwiej krążyć, co prawdopodobnie obniża ciśnienie krwi. (Wysokie ciśnienie krwi wiąże się z większym ryzykiem uszkodzenia tętnic, chorób serca, a nawet udaru mózgu).

Gry uczą, jak wyznaczać cele i być cierpliwym
Zwycięstwo wymaga strategii i cierpliwości. I w szczęśliwym otoczeniu rzeczy te uczy się w bezstresowy, pełen przygód sposób, który niewątpliwie jest korzystny zarówno dla nastolatków, jak i dla dorosłych.

Gry planszowe zwiększają kreatywność i pewność siebie
Granie w gry planszowe jest idealną okazją do łączenia się i otwierania, pomaga także pokazać kreatywną stronę osobowości w nieinwazyjny lub arogancki sposób, co może być bardzo korzystne dla „cichych typów”. Gry planszowe to niesamowite narzędzie dla nieśmiałych dzieci i nieśmiałych dorosłych. Granie popycha ich do rozwijania silniejszych zmysłów kreatywności i indywidualności, które prowadzą do większej samooceny i satysfakcji z bycia włączonym i „zauważonym”.

Gry planszowe oferują możliwości wczesnego uczenia się.
Nawet proste gry pomagają młodym graczom identyfikować kolory, liczyć przestrzenie oraz rozwijać koordynację ręka-oko i zręczność w poruszaniu kartami i pionkami po planszy. Ponadto nauka oczekiwania na swoją kolej i przestrzegania zasad to ważne lekcje, które służą dzieciom daleko poza podłogą w salonie. Gry planszowe, gdy gra się bez przerwy, mogą wydłużyć czas koncentracji uwagi dziecka.