Dzień Gier Planszowych 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Gier Planszowych zostały 172 dni, czyli 5 miesięcy i 19 dni.

W 2024 roku Dzień Gier Planszowych przypada na 10 października (czwartek).

"Cała Polska Gra w Planszówki" - to hasło pierwszej edycji Dnia Gier Planszowych, która zaplanowana jest na 10 października 2020 roku.

Pomysłodawcą Dnia jest Tomasz Międzik, pracujący w firmie Rebel. Rebel to sklep z grami planszowych zarówno w Internecie jak i sklepie stacjonarnym w Gdańsku.
Skąd pomysł na obchody 10 października (10.X)? Październik to miesiąc gdy wieczory stają się długie i więcej czasu spędzamy w domu. 10.X to także dlatego, bo gracze często robią sobie wyzwania 10x np. że zagrają 10 x w ciągu jakiegoś okresu czasu w 10 ulubionych gier lub że wygrają 10 x z wybranym graczem.

Dzień Gier Planszowych stał się wspólnym projektem znacznej części branży gier planszowych (wydawców, sklepów i blogerów). Na 10.X zaplanowany jest swoisty planszówkowy "Coming out" tj. oprócz od zawsze wiernych fanów gier planszowych w organizowanych wydarzeniach na terenie całej Polski w gry planszowe zagrają zapewne znane osoby, celebryci i influenserzy. Wyobraźcie sobie dzień, w którym wszyscy gracze pokazują w co grają, co lubią i organizują granie w domu, w pracy w miejscach publicznych. Dzień Gier Planszowych to dzień kiedy gracze celebrują swoje hobby.

Dlaczego warto grać w gry planszowe?
Gry planszowe zwiększają aktywność mózgu
Ta aktywność jest cudownym ćwiczeniem dla mózgu. Ponieważ zabawa stymuluje obszary mózgu odpowiedzialne za tworzenie złożonych myśli i pamięci zarówno u dzieci, jak i dorosłych, pomaga w ćwiczeniu podstawowych umiejętności poznawczych, takich jak rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji.

Gra planszowa zmniejsza również ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera, a dla osób starszych pomaga zachować czujność. Jest również wiele korzyści dla młodych. Wiadomo, że gry planszowe są dobre dla rozwoju umysłowego dzieci, a także dla zwiększenia inteligencji nastolatków.

Przynosi śmiech i zmniejsza stres
Śmiech jest „efektem ubocznym” grania w gry planszowe i jest jednym z podstawowych składników kreatywności i przyjemnej nauki. Ponadto śmiech i ogólnie dobra zabawa pomagają zmniejszyć stres, co wyjaśnia, dlaczego badania wykazały, że gry planszowe mają zdolność zmniejszania stresu (53% ankietowanych Amerykanów przez RealNetworks uznało granie w gry planszowe jako odprężające)

Granie w gry planszowe uwalniania endorfiny, naturalne substancje chemiczne „poprawiające samopoczucie”. Postrzegane są jako pozytywne emocje, „szczęśliwe hormony” mają moc poprawiania świadomych i nieświadomych funkcji umysłu, pozostawiając osobę radosną, współczującą i ostatecznie zadowoloną.

Zbliża ludzi i wzmacnia relacje
Czy ktoś gra sam w grę planszową? Nie. Oczywiście. Podstawą gry planszowej jest - współpraca. Współpraca kwitnie, gdy jest „obsługiwana” przez pracę zespołową. Łączy nieznajomych, starych przyjaciół i współpracowników... Nie ma znaczenia, czy chodzi o nawiązywanie nowych kontaktów, odkrywanie hobby z tymi samymi „partnerami kryminalnymi” w uwielbianej grze, czy przyjemny wieczór z bliskimi - granie w gry planszowe to idealny sposób na spędzenie czasu w miłym towarzystwie i wzmocnienie więzi z innymi ludźmi.

Przypomina, jak to jest żyć w prawdziwym świecie (w pewnym sensie)
Jedną z najbardziej niesamowitych zalet grania w gry planszowe jest to, że takie tradycyjne gry wyciągają ludzi ze świata cyfrowego. Gry planszowe angażują się w działania, które nie wymagają wpatrywania się w smartfona, tablet lub ekran komputera. (I potrzebujemy tego więcej w dzisiejszych czasach!). Oprócz nauki dzieci o pracy zespołowej, cierpliwości oraz o tym, jak z wdziękiem wygrywać i przegrywać, gry planszowe mogą w rzeczywistości przynieść korzyści mózgom dzieci i rozwojowi języka.

Granie w gry planszowe obniża ciśnienie krwi
Oprócz zmniejszania stresu, wyzwalania śmiechu i zwiększania „szczęśliwych hormonów” gry planszowe mogą być skuteczne w utrzymywaniu ciśnienia krwi. Uważa się, że uwalnianie endorfin powoduje rozluźnienie mięśni, a krew zaczyna znacznie łatwiej krążyć, co prawdopodobnie obniża ciśnienie krwi. (Wysokie ciśnienie krwi wiąże się z większym ryzykiem uszkodzenia tętnic, chorób serca, a nawet udaru mózgu).

Gry uczą, jak wyznaczać cele i być cierpliwym
Zwycięstwo wymaga strategii i cierpliwości. I w szczęśliwym otoczeniu rzeczy te uczy się w bezstresowy, pełen przygód sposób, który niewątpliwie jest korzystny zarówno dla nastolatków, jak i dla dorosłych.

Gry planszowe zwiększają kreatywność i pewność siebie
Granie w gry planszowe jest idealną okazją do łączenia się i otwierania, pomaga także pokazać kreatywną stronę osobowości w nieinwazyjny lub arogancki sposób, co może być bardzo korzystne dla „cichych typów”. Gry planszowe to niesamowite narzędzie dla nieśmiałych dzieci i nieśmiałych dorosłych. Granie popycha ich do rozwijania silniejszych zmysłów kreatywności i indywidualności, które prowadzą do większej samooceny i satysfakcji z bycia włączonym i „zauważonym”.

Gry planszowe oferują możliwości wczesnego uczenia się.
Nawet proste gry pomagają młodym graczom identyfikować kolory, liczyć przestrzenie oraz rozwijać koordynację ręka-oko i zręczność w poruszaniu kartami i pionkami po planszy. Ponadto nauka oczekiwania na swoją kolej i przestrzegania zasad to ważne lekcje, które służą dzieciom daleko poza podłogą w salonie. Gry planszowe, gdy gra się bez przerwy, mogą wydłużyć czas koncentracji uwagi dziecka.

Występowanie Dnia Gier Planszowych w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek10.10.2022Dzień Gier Planszowych 2022
Wtorek10.10.2023Dzień Gier Planszowych 2023
Piątek10.10.2025Dzień Gier Planszowych 2025
Sobota10.10.2026Dzień Gier Planszowych 2026
Niedziela10.10.2027Dzień Gier Planszowych 2027
Wtorek10.10.2028Dzień Gier Planszowych 2028
Środa10.10.2029Dzień Gier Planszowych 2029
Czwartek10.10.2030Dzień Gier Planszowych 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 10 października