Dzień Wychodzenia z Szafy 2019

Obchody Dnia Wychodzenia z Szafy były 4 dni temu.

W 2019 roku Dzień Wychodzenia z Szafy przypadł na 11 października (piątek).

11 października obchodzony jest dzień o nietypowej nazwie – Dzień Wychodzenia z Szafy. Ale kto może wyjść z szafy? Wbrew skojarzeniom, święto nie jest dniem magicznej krainy „Narnii”, ale nawiązuje do bardziej przyziemnych spraw. Dzień Wychodzenia z Szafy jest amerykańskim Dniem Coming Out, w którym jak sama nazwa mówi, środowisko LGBT (geje, lesbijki, biseksualiści i osoby transpłciowe) „ujawniają się” społeczeństwu. W tym dniu odbywają się manifestacje oraz pochody osób nieheteroseksualnych.

Dzień Wychodzenia z Szafy (Coming Out Day) został ustanowiony w 1988 roku i upamiętnia marsz osób LGBT w Waszyngtonie. Pochód odbył się 1987 roku i uczestniczyło w nim około 500 tys. osób walczących o równość praw. Coroczne obchody zaczęły być organizowane w różnych krajach, na przykład w Szwajcarii, w Niemczech, w Wielkiej Brytanii lub Holandii. W Polsce Dzień Wychodzenia z Szafy po raz pierwszy został zorganizowany na większą skalę w 2009 roku. Od tej pory każdego roku organizacje zrzeszające osoby LGBT inicjują liczne wydarzenia związane z upowszechnianiem wiedzy dotyczącej problemów nieheteroseksualnych osób. W tym dniu stowarzyszenia zachęcają do „wyjścia z szafy” i zaakceptowania własnej seksualności.

Osoby homoseksualne często stygmatyzowane są przez resztę społeczeństwa. Równie często są ofiarami aktów przemocy i braku tolerancji. Według społecznego ogółu, większość osób jest heteroseksualna, a „inność” staje się powodem wrogości oraz podejrzliwości. Choć wielu sławnych artystów i celebrytów jawnie przyznaje się do swojej orientacji seksualnej, to przeciętni homoseksualiści obawiają się ujawnienia swojej natury. Homoseksualizm jest w modzie wśród sławnych osób, ale „zwykłe” osoby ze środowiska LGBT często skrywają swoją seksualność przed resztą społeczeństwa. Chowają swoją orientację głęboko do szafy, traktując ją jako „coś” wstydliwego. Dlatego Dzień Wychodzenia z Szafy jest okazją do rozmawiania, poznania i promowania akceptacji lub tolerancji wobec osób nieheteroseksualnych.