Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2020

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego zostało 260 dni, czyli 8 miesięcy i 17 dni.

W 2020 roku Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego przypada na 10 października (sobota).

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Celem Święta jest zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa na problematykę chorób psychicznych oraz dążenie do promowania właściwych postaw ludzkich wobec osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. Corocznie obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego organizowane są na podstawie jednego, głównego tematu. Np. hasło „Zdrowie psychiczne i seniorzy” propagowało działania dążące do zwiększenia świadomości społecznej wobec problemów osób starszych cierpiących na choroby psychiczne, jak depresja czy choroba Alzheimera. Inne dotychczasowe tematy przewodnie tego wydarzenia to m. in.:

- Zdrowie psychiczne w miejscu pracy
- Pierwsza pomoc psychologiczna
- Godność i zdrowie psychiczne
- Życie ze schizofrenią
- Zdrowie psychiczne i osoby starsze
- Depresja, globalny kryzys
- Inwestujmy w zdrowie psychiczne
- Zdrowie psychiczne w zmieniającym się świecie: wpływ kultury i różnorodności
- Zdrowie psychiczne w podstawowej opiece zdrowotnej: poprawa leczenia i promowanie zdrowia psychicznego
- Zdrowie psychiczne i zdrowie fizyczne przez całe życie
- Zaburzenia emocjonalne i behawioralne u dzieci i młodzieży.

Według Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego w ciągu kilkunastu lat zaburzenia psychiczne staną się jednym z głównych problemów zdrowotnych. Eksperci alarmują, że wraz z rozwojem cywilizacyjnym coraz więcej osób zapada na choroby psychiczne. Codzienny stres, dynamiczne tempo życia oraz brak czasu na odpoczynek sprzyjają pojawieniu się zaburzeń w sferze emocjonalnej oraz psychicznej. Według lekarzy występuje około 360 chorób psychicznych. Obecnie co druga osoba ma sporadycznie objawy nerwicy, ale co piąty człowiek trwałe odczuwa objawy tej choroby. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że 20% ludności cierpi na zróżnicowane choroby psychiczne. Na świecie prawie 50 mln osób choruje na schizofrenię, jedną z najpoważniejszych i jednocześnie najczęściej występujących chorób psychicznych. W Polsce prawie 8 mln osób cierpi na zaburzenia psychiczne w wieku od 18 do 64 lat. Niestety, są one wciąż dyskryminowane oraz marginalizowane przez społeczeństwo. W całej Polsce około 15% osób cierpi na depresję, 13% choruje na zaburzenia lękowe, około miliona osób dotyka choroba afektywna dwubiegunowa, zaś na schizofrenię choruje prawie 400 tys. ludzi. Z badań prowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że do 2030 roku depresja może stać się najbardziej powszechną dolegliwością zdrowotną.

Niestety, wciąż w społeczeństwie polskim funkcjonują krzywdzące stereotypy dotyczące osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, które sprawiają, że wiele chorych wstydzi się szukać pomocy u psychologów lub psychiatrów.

Występowanie Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa10.10.2018Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2018
Czwartek10.10.2019Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2019
Niedziela10.10.2021Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2021
Poniedziałek10.10.2022Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2022
Wtorek10.10.2023Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2023
Czwartek10.10.2024Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2024
Piątek10.10.2025Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2025
Sobota10.10.2026Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2026

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 10 października