Europejski Dzień Donacji i Transplantacji 2025

Do najbliższych obchodów Europejskiego Dnia Donacji i Transplantacji zostały 293 dni, czyli 9 miesięcy i 20 dni.

W 2025 roku Europejski Dzień Donacji i Transplantacji przypada na 11 października (sobota).

Celem Europejskiego Dnia Donacji i Transplantacji (European Day for Organ Donation and Transplantation) jest podniesienie świadomości na temat znaczenia dawstwa narządów, tkanek i komórek jako sposobu na poprawę i ratowanie ludzkiego życia. Przeszczepić można serce, płuca, wątrobę, nerki, trzustka, jelito cienkie. Niestety, liczba osób, które czekają na przeszczep jest o wiele większa niż liczba dostępnych organów. Święto ukierunkowane jest więc na zachęcanie ludzi do oddawania swoich narządów najbardziej potrzebującym, dla których przeszczep jest często jedyną szansą na przeżycie. Jeden dawca może uratować nawet osiem osób lub poprawić samopoczucie ponad 100 ludzi poprzez dawstwo tkanek. W naszym kraju w przypadku donacji obowiązuje zasada domniemanej zgody. Oznacza to więc, że każdy jest potencjalnym dawcą narządów po śmierci. W razie niewyrażenia zgody na pobranie organów, należy zgłosić to do Centralnego Rejestru Sprzeciwów.


Historia Europejskiego Dnia Donacji i Transplantacji

Europejski Dzień Donacji i Transplantacji zapoczątkowany został w 1996 roku, pierwsza edycja odbyła się w Szwajcarii, w Genewie. Organizatorem jest Europejski Komitet ds. Transplantacji Narządów (CD-P-TO), funkcjonujący przy Radzie Europy, odpowiedzialny za działania związane z przeszczepianiem narządów. Wydarzenie przypada w drugą sobotę października, od 1998 roku gospodarzem co roku jest inne państwo. Jak pokazują statystyki, inicjatywa jak najbardziej ma sens i przynosi efekty. Liczba przeszczepów i dawców narządów w Unii Europejskiej rośnie bowiem z roku na rok.

Polska aktywnie uczestniczy w obchodach Europejskiego Dnia Donacji i Transplantacji (była oficjalnym gospodarzem EODD 2021), ale ma również swoje własne święto 26 stycznia. Ogólnopolski Dzień Transplantacji upamiętnia rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w naszym kraju, który miał miejsce w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie w 1966 roku. W październiku przypada natomiast jeszcze Światowy Dzień Donacji i Transplantacji (26 października).


Obchody Europejskiego Dnia Donacji i Transplantacji

W dniu święta lekarze z całej Europy, a także przedstawiciele mediów, nauki czy polityki wymieniają się opiniami i przemyśleniami odnośnie donacji narządów. Ważnym elementem święta jest opracowywanie i wdrażanie standardów etycznych, podnoszenie jakości i bezpieczeństwa w dziedzinie przeszczepów, promowaniu zasady niekomercjalizacji dawstwa narządów, tkanek i komórek oraz wzmacnianiu środków zapobiegających handlowi ludźmi.

Europejski Dzień Donacji i Transplantacji jest także najlepszą okazją do podziękowania wszystkim bohaterom i ich rodzinom, którzy zdecydowali się oddać swoje narządy innym ludziom i w ten sposób pomogli odzyskać im normalne życie. Słowa uznania należą się oczywiście również specjalistom od transplantacji, których ciężka i odpowiedzialna praca jest niezwykle istotna.

Do obchodów święta może przyłączyć się każdy, a wręcz powinien to zrobić. Można choćby promować wydarzenie w social mediach, np. udostępnić jedno z haseł kampanii, takie jak „Po prostu powiedz tak" (JustSayYesEODD). W związku ze świętem można też podjąć inne inicjatywy pośrednio związane z organami, np. rzucić palenie, ograniczyć alkohol, niezdrowe jedzenie albo zachęcić do tego znajomych, rodzinę. Np. palacze mają o 30% wyższe ryzyko niepowodzenia przeszczepu w porównaniu z osobami niepalącymi i znacznie częściej potrzebują go w pierwszej kolejności. O tym jak alkohol i inne używki wpływają szkodliwie na nasz organizm też nie trzeba nikogo przekonywać.