Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Sceptyków zostało 167 dni, czyli 5 miesięcy i 14 dni.
W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Sceptyków przypada na 13 października (poniedziałek).
13 października to dzień wszystkich sceptyków (chociaż sami zainteresowani mogą w to wątpić). Sceptycy obchodzą swoje święto w miesiącu, który nie napawa optymizmem. Nie jest to przypadek - sceptycy uważani są za klasycznych pesymistów.
Sceptycyzm jest nam potrzebny
Święto ma na celu uświadamianie, że sceptycy mają dużo racji w swoim podejściu do życia. Takie osoby nie wierzą we wszystko, co im się powie – muszą sprawę przemyśleć, zobaczyć dowody i poznać twarde fakty. Właśnie dlatego sceptycy nie są zazwyczaj religijni, nie wierzą w przesądy, opowieści o duchach i nadprzyrodzonych zjawiskach. Sceptycyzm jest prawdopodobnie powodem, dla którego powstało wiele odkryć i teorii fizycznych czy matematycznych. To właśnie zadawanie pytań i bycie dociekliwym czyni ze sceptyków idealnych naukowców.
Nurt jakim jest sceptycyzm filozoficzny, wykształcił się na przełomie III i II wieku przed naszą erą. Za jego ojca uznaje się Pyrrona z Elidy. To on uznawał, że istnieją pewne obiektywne narzędzia, które potrafią rozróżnić prawdę od fałszu. Kartezjusz z kolei jest autorem maksymy sceptycyzmu: „myślę, więc jestem”. Twierdził, że w każdą teorię i ideę należy wątpić i zadawać dalsze pytania. Ich celem jest dojście do teorii, której nie da się obalić.
Zamień się w sceptyka na 24 godziny
Tego dnia warto wypróbować, jak to jest być cynikiem. Nie kupujmy wszystkich informacji, które widzimy w Internecie. Często są to opinie, a nie fakty. Nauczmy się szukać sami informacji, nie wierzyć od razu we wszystko na słowo. Jeżeli takie podejście zostanie z nami na dłużej, to możemy na tym tylko skorzystać.
