Światowy Dzień Owsianki 2023

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Owsianki zostało 245 dni, czyli 8 miesięcy i 3 dni.

W 2023 roku Światowy Dzień Owsianki przypada na 10 października (wtorek).

10 października swoje święto obchodzi jedno z najzdrowszych śniadań – owsianka. To pożywne danie jest znane od setek lat i kiedyś było pokarmem prostych ludzi. Teraz owsianka to jedno z najmodniejszych śniadań, które króluje na Instagramie.


Owsianka wspiera akcję charytatywną

Święto owsianki powstało w Szkocji, gdzie jest ona daniem narodowym. Co roku w szkockiej wiosce Carrbridge odbywa się Światowy Konkurs Robienia Owsianki. Wyłaniany jest wtedy król, który stworzył danie o najlepszym smaku. Przy tej okazji powstał Dzień Owsianki organizowany wraz z fundacją „Mary's Meals” (posiłki Mary). Celem organizacji jest zapewnienie pożywnego posiłku dzieciom z biedniejszych rejonów świata. Akcja obejmuje pół miliona dzieci w 16 krajach, m.in.: Malawi, Haiti, Rumunii, Kenii, w Bośni, Indiach czy Ekwadorze.


A owsianka to jeden z najbardziej wartościowych posiłków, jaki można zjeść. Owies, z którego zrobione są płatki to źródło potasu, magnezu, wapnia oraz cynku – wszystkie te składniki mineralne pozytywnie wpływają na układ nerwowy i naszą odporność. Owsianka ma też niski indeks glikemiczny, który jest ważny dla cukrzyków. Dostarcza też żelaza, witamin z grupy B i błonnika, który jest potrzebny do prawidłowej pracy układu pokarmowego. Jedzenie owsianki jest wskazane na diecie, ponieważ węglowodany złożone pozwalają na długie uczucie sytości.


Obecnie owsianki występują w setkach kombinacji. Najczęstsze dodatki to owoce, orzechy, ziarna, miód czy czekolada. Owsianki mogą być zimowe i rozgrzewające, np. z jabłkiem, miodem i cynamonem, albo letnie i tropikalne: z kiwi, mango i granatem. Na przestrzeni lat zmieniły się dodatki, które dodajemy od owsianki – teraz królują nasiona chia, ziarna goji, spirulina, masło orzechowe, syrop z agawy czy skyr. Owsianki się blenduje z bananem, zapieka, podaje w słoiczkach, albo dodaje do smoothie.


Skomponuj własną instagramową owsiankę

Nie ma tu żadnych granic, możesz dodać do owsianki każdy możliwy dodatek. Zainspiruj się przepisami z Internetu albo wymyśl własny pomysł. Dla odważnych dobrym pomysłem będzie ulubiona owsianka Roberta Makłowicza – z dodatkiem miodu, orzechów i … whisky.

Występowanie Światowego Dnia Owsianki w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela10.10.2021Światowy Dzień Owsianki 2021
Poniedziałek10.10.2022Światowy Dzień Owsianki 2022
Czwartek10.10.2024Światowy Dzień Owsianki 2024
Piątek10.10.2025Światowy Dzień Owsianki 2025
Sobota10.10.2026Światowy Dzień Owsianki 2026
Niedziela10.10.2027Światowy Dzień Owsianki 2027
Wtorek10.10.2028Światowy Dzień Owsianki 2028
Środa10.10.2029Światowy Dzień Owsianki 2029

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 10 października