Obecnie to święto ma prawie tyle samo zwolenników co przeciwników. Wśród osób promujących Dzień bez Stanika, znajdują się również kobiety, które zachęcają do zdjęcia biustonoszy w tym dniu. Co ciekawe, jedna z najliczniejszych grup zrzeszających zwolenników tego święta została założona przez panie. Okazuje się, że kobiety od wielu lat protestują przeciwko fizycznym i kulturowym ograniczeniom narzuconym przez staniki. W 1966 r., podczas szczytu epoki hipisów w San Francisco, dwie studentki w San Francisco State College zaprotestowały przeciwko proponowanemu przepisowi, który wymagałby od kobiet noszenia biustonoszy, spacerując topless w pobliżu kampusu. 1 sierpnia 1969 r. w San Francisco ogłoszono Dzień przeciw Stanikowi, aby zaprotestować przeciwko presji społecznej na noszenie odzieży wyszczuplającej. Protest przyciągnął tłumy, blokując ruch uliczny, a kilka kobiet zdjęło staniki spod ubrania w dzielnicy finansowej. W 1968 r. feministki zorganizowały protest w konkursie Miss America Contesti wrzuciła wiele kobiecych produktów do kosza na śmieci. Nagłówki gazety błędnie pokazywały, że kobiety spaliły biustonosze. Protest ten został zinterpretowany jako odrzucenie postrzegania przez kobiety ciał i wymagań dotyczących ubioru. W latach 70. kobiety nosiły to, co chciały, bez względu na poprawność polityczną. W ciągu ostatnich dwóch dekad XX wieku biustonosze wyrażały zarówno profesjonalizm, jak i, ze względu na uwagę na różowy satynowy stożkowy stanik noszony przez Madonnę, wolność seksualną.
A kiedy powstał pierwszy stanik? Biustonosz został wynaleziony w 1886 roku w Anglii. Stanik skonstruowano z drutu i jedwabiu. Jednak w początkowej formie nie przypominał dzisiejszej bielizny. Stanik ulepszyła Amerykanka Mary Anne Phelps-Jacobs, która połączyła dwie jedwabne chustki tasiemkami, zaś pierwszy raz słowo „biustonosz” pojawiło się w 1907 roku w magazynie mody „Vogue”. Współczesna bielizna służy już nie tylko do podtrzymywania biustu, ale także zaczyna spełniać nowe zadania. Na przykład japońska firma wyprodukowała stanik, który kontroluje emocje kobiety i sam się rozpina, gdy panie poczują pożądanie seksualne. Również w Kraju Kwitnącej Wiśni wynaleziono biustonosze, które ochładzają skórę i działają podobnie jak klimatyzatory.
Producenci biustonoszy oferują szeroką gamę produktów, które dopasowane są do każdego rozmiaru. Według ekspertów w tej dziedzinie, na świecie istnieje prawie 88 różnych rozmiarów biustu. Dziś kobiety nie muszą korzystać z uwierających gorsetów lub z operacji plastycznych, bowiem biustonosze potrafią zdziałać cuda prawie z każdym biustem. Współczesne staniki stają się niemal „drugą skórą” kobiety. A biustonosze nie tylko uwielbiane są przez panie, ale także przez mężczyzn, dla których widok piersi okrytych stanikiem przyprawia o szybsze bicie serca.
Nieoficjalny Dzień bez Stanika nie jest uznawany przez żadną organizację zajmującą się badaniem raka i nie jest formalną częścią Krajowego Miesiąca Świadomości Raka Piersi (USA). Niektórzy krytycy opisali to wydarzenie jako „czysto seksualne”. W Polsce jako Dzień bez Stanika wymienia się często 30 maja, ale brak jakichkolwiek źródeł odnośnie choćby nieformalnych obchodów w tym dniu.