Obchody Światowego Dnia Hipopotama były 49 dni, czyli 1 miesiąc i 21 dni temu.
W 2025 roku obchody Światowego Dnia Hipopotama przypadły na 15 lutego (sobota).
Sympatyczny grubas, lubiący pluskać się w wodzie, trzeci największy ssak i zwierze zwane przez starożytnych Greków „wodnym koniem”. O kim mowa? O hipopotamie, który obchodzi swoje święto 15 lutego.
Hipopotamy występują tylko w Afryce
Dzisiaj odróżniamy tylko 2 gatunki hipopotama: nilowego i karłowatego. Ten pierwszy to znany wszystkim wielki ssak, który na zdjęciach często jest zanurzony w wodzie. Spędza w niej nawet 16 godzin dziennie, chociaż musi się wynurzać co 5 minut. Hipopotamy instynktownie czują, kiedy muszą zaczerpnąć powietrza, dlatego potrafią to robić nawet podczas snu. Chociaż tyle czasu spędzają w wodzie, okazuje się, że hipopotamy... Nie potrafią pływać! Tylko chodzą albo biegają po dnie. Również w wodzie rodzą się małe hipopotamki.
Dlaczego hipopotamy tak lubią wodę? Dzięki niej ich skóra się nie wysusza i nie pęka. Przed słońcem chroni je też specjalna warstwa na skórze, która działa jak filtr przeciwsłoneczny i balsam równocześnie. Dorosły osobnik może osiągnąć wagę 2000 kilogramów. Są roślinożercami, spożywają głównie trawy.
Tylko dwa inne zwierzęta lądowe są większe od hipopotama: nosorożec i słoń. Chociaż wydają się sympatyczne i raczej mało energiczne, to „wodne konie” są najbardziej agresywnym zwierzęciem świata i zabijają nawet 500 osób w ciągu roku! Zdarzają się przypadki, kiedy atakują łodzie przepływające po ich terenie. Ich naturalnymi wrogami są hieny, lwy i krokodyle. Oczywiście zagraża im też człowiek, który poluje na nie ze względu na ich mięso i zęby.
Odwiedź hipopotamy w zoo
Można tam poobserwować jak wielkie ssaki zażywają poranną kąpiel albo taplają się w błocie. Można też obejrzeć bajkę Madagaskar, w której hipopotam nazywa się Gloria.