Światowy Dzień Wieloryba 2024

Obchody Światowego Dnia Wieloryba były 154 dni, czyli 5 miesięcy i 3 dni temu.

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Wieloryba przypadły na 17 lutego (sobota).

Światowy Dzień Wieloryba to coroczne święto powszechnie obchodzone na Hawajach w ramach festiwalu Maui Whale Festiwal. Od 1980 roku Maui Whale Festival oferuje szereg inspirujących wydarzeń, które odbywają się w szczytowym sezonie wielorybów humbak na Maui. Festiwal organizowany jest przez organizację pozarządową (Pacific Whale Foundation) na drugiej co do wielkości wyspie archipelagu Hawajów. Światowy Dzień Wieloryba zazwyczaj odbywa się w drugą lub w trzecią sobotę lutego, corocznie data jest ustalana przez organizatorów.

Na Hawajach Światowy Dzień Wieloryba jest obchodzony paradami, festiwalami, muzyką i działaniami edukacyjnymi. Humbaki odwiedzają Hawaje każdej zimy, by rozmnażać się i rodzić w cieplejszych wodach. Ale dlaczego migrują między ciepłymi wodami Hawajów a bogatymi w substancje odżywcze wodami Alaski? Jednym z głównych powodów jest to, że wody Alaski są zbyt zimne dla nowonarodzonych cieląt. Muszą spędzić pierwsze miesiące życia w ciepłych wodach, karmiąc się mlekiem matki, aby zyskać siłę i tłustość przed podróżą na północ. Ciepłe, płytkie wody Hawajów mają również mniej drapieżników, takich jak orki, które mogłyby zagrozić nowonarodzonym cielętom.

Światowy Dzień Wieloryba został stworzony, aby podnieść świadomość i promować ochronę tych wspaniałych gigantów, ale nie musisz być na Hawajach, aby świętować i podejmować wysiłek związany z ochroną przyrody. W wielu miejscach na ziemi możesz uczestniczyć w dobrowolnym programie promującym odpowiedzialne praktyki obserwacji wielorybów. W domu możesz pomóc humbakom poprzez edukację i zmniejszenie negatywnego wpływu na ocean. Ograniczenie korzystania z jednorazowych tworzyw sztucznych, dbanie o lokalną plażę i dokonywanie rozsądnych wyborów odnośnie zakupów owoców morza to tylko kilka sposobów, w jaki możemy pomóc w promocji zdrowia oceanów humbaków i całego życia morskiego.