W Stanach Zjednoczonych upowszechnił się zwyczaj celebrowania tygodnia singla w ostatni tydzień września. Pierwsze obchody tego święta odbyły się w 1980 roku, w stanie Ohio. Jednak większość osób obchodzi ten dzień w okolicach Walentynek jako Dzień Świadomości Istnienia Singli, w dużo znaczącym skrócie SAD. W początkowych etapach, to święto traktowane było jako komiczna odpowiedź na kiczowatość Walentynek oraz próba manifestacji singli, sprzeciwiających się niesprawiedliwemu traktowaniu samotnych osób. Obecnie SAD posiada już swoją tradycję świąteczną. Kolorem tego dnia jest zielony jako przeciwieństwo walentynkowej czerwieni. Singlom składa się życzenia mówiąc: „Happy SAD”. W tym dniu królują gadżety związane z samotnością, a według zwyczaju, single otrzymują chryzantemy, które w języku kwiatów oznaczają: „jesteś wspaniałym przyjacielem” lub irysy, nawiązujące do ważnej roli przyjaźni.
Dzień Singli także obchodzony jest w Chinach, Japonii oraz w Korei Południowej. W Chinach i w Japonii ten dzień obchodzony jest 11 listopada. Data składa się z samych jedynek, symbolizujących samotne osoby. W Dniu Singli spożywany jest posiłek, złożony z czterech bagietek, reprezentujących cztery jedynki i nadziewanej bułeczki, jako środkowej kropki. Danie składa się na datę 11.11 - Dzień Singli. W Korei Południowej, Dzień Singla obchodzony jest jako Czarny Dzień, stanowiący odpowiedź na Biały Dzień, w którym mężczyźni wręczają prezenty swoim partnerkom po otrzymaniu prezentu w Walentynki. W dniu swojego święta, single gromadzą się w barach i restauracjach, aby spożyć tradycyjne danie złożone z makaronu, wieprzowiny i czarnej fasoli.
W Polsce Dzień Singla nie należy do popularnych świąt, choć według Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce mieszka około 5 mln singli. Ta liczba w ciągu kliku lat może wzrosnąć do ponad 7 mln. To święto samotnych obchodzone jest jednak sporadycznie.