Światowy Dzień Słuchu 2024

Obchody Światowego Dnia Słuchu były 54 dni, czyli 1 miesiąc i 23 dni temu.

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Słuchu przypadły na 3 marca (niedziela).

Prawidłowe funkcjonowanie narządu słuchu jest podstawą komunikacji społecznej dla każdego człowieka. Mowa tu podstawowych czynnościach takich jak rozmowa z drugim człowiekiem, nabywanie umiejętności językowych, poruszanie się po mieście, szkole czy miejscu pracy. Problemy tego typu ograniczają także czerpanie przyjemności ze słuchania muzyki czy dźwięków przyrody. Odpowiednia profilaktyka jest w tym temacie bardzo ważna, gdyż jak najwcześniejsze wykrycie wspomnianych dysfunkcji, wdrożenie na czas terapii i rehabilitacji jest na wagę złota. Promowanie takich działań to jeden z głównych celów Światowego Dnia Słuchu (World Hearing Day), który przypada 3 marca. Jest to symboliczny termin - cyfry „3" w dacie 3.03 przypominają kształt uszu.

Historia Światowego Dnia Słuchu


Problem wad słuchu to choroba cywilizacyjna, która dotyczy setki milionów ludzi na całym świecie. Dawniej niedosłuch 70-latka uznawano za normalną rzecz. Dzisiejszy rozwój cywilizacyjny i technologiczny, wszechobecny hałas i chaos, głośna muzyka, wybrane leki i dolegliwości zdrowotne sprawiają, że granica ta wynosi obecnie 50 lat. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że około 466 milionów ludzi zmaga się z poważnym niedosłuchem, a około 500 milionów dotykają inne zaburzenia związane z tym narządem. Liczby te niestety będą rosły, stąd już w 2007 roku Biuro ds. Zapobiegania Ślepoty i Głuchoty Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podjęło inicjatywę w postaci uchwalenia Międzynarodowego Dnia Pielęgnacji Uszu. Od 2016 roku święto przemianowano na Światowy Dzień Słuchu.

Obchody Światowego Dnia Słuchu


Wydarzenie odbywa się 3 marca na całym świecie, a celem kampanii jest dzielenie się informacjami i promowanie działań na rzecz zapobiegania ubytkom słuchu i poprawy opieki słuchowej. Ogromny nacisk kładzie się na profilaktykę, m. in. poprzez zachęcanie przedstawicieli rządów oraz odpowiednich instytucji do podjęcia działań na rzecz wykrywania i leczenia zaburzeń słuchu. Do skutecznych metod należą m. in. badania przesiewowe, dzięki którym można określić ryzyko wystąpienia danej choroby zanim jeszcze wystąpią jej objawy. Zadbanie o właściwą profilaktykę może w dużym stopniu ograniczyć liczbę pacjentów z problemami słuchu.

W ramach Światowego Dnia Słuchu opracowywane są raporty, bezpłatne materiały edukacyjne w formie broszur, ulotek, plakatów czy prezentacji w kilku językach, odbywa się szereg konferencji, kampanii medialnych. Światowy Dzień Słuchu każdego roku ma swoje hasło przewodnie, w ostatnich latach były to m. in.:
- "Zmiana sposobu myślenia: sprawmy, aby pielęgnacja uszu i słuchu stała się rzeczywistością dla wszystkich!" (hasło przewodnie na 2024 r.)
- „Pielęgnacja uszu i słuchu dla wszystkich! Uczyńmy to rzeczywistością” (2023)
- „Chcesz słyszeć przez całe życie, dbaj o słuch” (2022)
- "Pielęgnacja słuchu dla wszystkich! Diagnoza, rehabilitacja, komunikacja" (2021)
- „Słuch dla życia” (2020)
- „Sprawdź swój słuch” (2019)
- „Usłysz przyszłość” (2018)
- „Dokonaj rozsądnej inwestycji” (2017)
- "Ubytek słuchu w dzieciństwie: działaj teraz, oto jak!" (2016)
- "Uczyń słuchanie bezpiecznym" (2015)

Jak dbać o słuch?


Żyjemy w czasach, gdzie coraz trudniej o spokojne, ciche miejsca. Nie tylko w mieście, ale i na terenach wiejskich ludziom dokucza nadmierny hałas. Powoduje on trudności ze skupianiem się, zasypianiem czy bóle głowy, ale przede wszystkim negatywnie wpływa na nasz słuch. Warto więc poznać kilka rad, jak minimalizować ryzyko pojawienia się problemów w tym obszarze.

Po pierwsze należy robić sobie regularne badania przesiewowe, o których była mowa już wcześniej. Dużo szkód w długofalowej perspektywie może wyrządzić głośne słuchanie muzyki – ograniczenie decybeli i używanie słuchawek z pewnością jest rozsądną decyzją. Dotyczy to także telewizji czy gier komputerowych. Unikajmy miejsc, gdzie poziom hałasu jest wysoki, a jeśli musimy przebywać w nich dłużej (np. z powodu pracy) stosujmy ochraniacze na uszy. Zwróćmy uwagę na higienę – patyczki do czyszczenia uszu są szkodliwe, lepiej używać środków zmiękczających woskowinę. Inna kwestia to dbanie o zdrowie, bowiem takie dolegliwości jak nadciśnienie tętnicze, otyłość czy cukrzyca także zwiększają ryzyko ubytku słuchu.

Jeśli już będziemy potrzebować wizyty u specjalisty, czyli laryngologa, potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

Występowanie Światowego Dnia Słuchu w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek03.03.2022Światowy Dzień Słuchu 2022
Piątek03.03.2023Światowy Dzień Słuchu 2023
Poniedziałek03.03.2025Światowy Dzień Słuchu 2025
Wtorek03.03.2026Światowy Dzień Słuchu 2026
Środa03.03.2027Światowy Dzień Słuchu 2027
Piątek03.03.2028Światowy Dzień Słuchu 2028
Sobota03.03.2029Światowy Dzień Słuchu 2029
Niedziela03.03.2030Światowy Dzień Słuchu 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 3 marca