Światowy Dzień Tenisa 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Tenisa zostało 226 dni, czyli 7 miesięcy i 14 dni.

W 2025 roku Światowy Dzień Tenisa przypada na 3 marca (poniedziałek).

Chociaż tenis to sport z bogatą historią, to jego święto obchodzimy stosunkowo niedługo. W pierwszy poniedziałek marca obchodzimy rocznicę powstania Międzynarodowej Federacji Tenisa.

Na początku zamiast rakiet używano dłoni

Nazwa sportu wzięła się od nazwy miasta nad Nilem (Tennis, Egipt). To właśnie tam odnaleziono rysunki uwieczniające Egipcjan odbijających piłeczkę dłońmi. Była to praktyka stosowana podczas ceremonii religijnych. Z Egiptu sport doszedł do Francji, gdzie grano w niego w klasztorach i dworach wśród arystokracji. Na korty zamieniano ogrody, biblioteki i place przyklasztorne. Popularność sportu była tak duża, że papież zakazał tej gry, co oczywiście nic nie dało.

Z czasem, zamiast dłoni zaczęto używać drewnianego kijka, co było początkiem dzisiejszych rakiet. W XVI wieku Ludwik XI upodobnił kijek do rakiet, które znamy dzisiaj – na początku była to drewniana ramka wypełniona pergaminem, a piłeczki z drewnianych przeszły na skórzane. Anglia jako pierwsza zaczęła tworzyć zadbane, trawiaste korty. Jeden z nich, zbudowany w XVII wieku jest używany po dziś dzień.

Wimbledon, od którego nazwę wziął znany dzisiaj turniej, to pierwsze miejsce, gdzie odbywały się zawody. Kobiety były do nich dopuszczone, musiały jednak grać ubrane w długie suknie. Na szczęście w ciągu kilku wieków wiele się zmieniło i kobiety mogą dzisiaj grać na tych samych warunkach co mężczyźni. Polska może się pochwalić wielkimi tenisistkami i tenisistami: Agnieszką Radwańską, Igą Świątek, Hubertem Hurkaczem, Wojciechem Janowiczem, Łukaszem Kubotem czy Wojciechem Fibakiem (nie sposób wszystkich wymienić).

W święto tenisa na całym świecie odbywają się turnieje, szkółki, warsztaty i akcje, które mają na celu zachęcić małych tenisistów do gry. Przez lata tenis był uznawany za sport dla klasy wyższej. Dzisiaj jest on dostępny dla każdego, a wejście na kort, czy rakieta nie kosztują już majątku.

Wybierz się na kort

Nawet jeżeli nie jesteśmy na poziomie graczów Wimbledonu, tego dnia warto spróbować swoich możliwości – może nawet po raz pierwszy? Kto wie, może drzemie w nas talent i zrobimy konkurencję Idze Świątek?

Występowanie Światowego Dnia Tenisa w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek06.03.2023Światowy Dzień Tenisa 2023
Poniedziałek04.03.2024Światowy Dzień Tenisa 2024
Poniedziałek02.03.2026Światowy Dzień Tenisa 2026
Poniedziałek01.03.2027Światowy Dzień Tenisa 2027
Poniedziałek06.03.2028Światowy Dzień Tenisa 2028
Poniedziałek05.03.2029Światowy Dzień Tenisa 2029
Poniedziałek04.03.2030Światowy Dzień Tenisa 2030
Poniedziałek03.03.2031Światowy Dzień Tenisa 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 3 marca