Dzień Gramatyki 2024

Obchody Dnia Gramatyki były 52 dni, czyli 1 miesiąc i 21 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Gramatyki przypadły na 4 marca (poniedziałek).

Gramatyka. Dla jednych zmora, dla innych coś naturalnego. Polacy mają szczególnie utrudnione zadanie, ponieważ w naszym języku aż roi się od pułapek. Święto Gramatyki obchodzimy 4 marca.


Polski najtrudniejszym językiem świata?

Gramatyka to nauka zajmująca się budową i funkcjonowaniem języka. Zaliczamy do niej fonetykę, morfologię, składnię i leksykologię. Świetnie pamiętamy gramatykę ze szkoły: naukę odmian, koniunkcji, deklinacji i imiesłowów. Chociaż ucząc się obcego języka, możemy mieć z tym problem, to reguł gramatycznych języka polskiego uczymy się po części automatycznie. Jako dorośli nie musimy się już zastanawiać jak odmienić rzeczownik albo czasownik – no, może tylko czasami.


Zasady gramatyki warto znać przede wszystkim dlatego, żeby nie zostać wyśmianym podczas rozmowy. Nie ma nic gorszego, niż kiedy podczas spotkania ktoś poprawi nasze ,,poszłem” albo „wiater”. Dzisiaj mamy ułatwione zadanie, ponieważ często naszą gramatykę poprawiają smartfony albo komputery. Pomimo tego, nie powinniśmy zaniedbywać nauki gramatyki u najmłodszych - UNESCO szacuje, że nawet 77 proc. Polaków ma problem ze zrozumieniem czytanego po polsku tekstu, a jedynie 2 proc. Polaków jest sprawnych językowo.


Jako Polacy powinniśmy być dumni z opanowania zasad naszej gramatyki. Wiele krajów uważa nasz język za jeden z najtrudniejszych, zaraz obok chińskiego. Nic dziwnego – już nasz alfabet jest problematyczny. Ą, ę, ć, ń, nauka kiedy używać ż – rz, h-ch, ó-u. Potem mamy odmianę rzeczowników oraz czasowników przez formę żeńską, męską i nijaką - wiele języków nie ma takiej odmiany. Polacy mają też bardzo wiele odmian czasu. Polski ma siedem przypadków, do których dochodzi pięć (!) rodzajów gramatycznych. Inaczej niż by się mogło wydawać, w polszczyźnie znajdziemy nie tylko rodzaj męski, żeński i nijaki, ale też tak zwane męskoosobowy i niemęskoosobowy, które pojawiają się przy liczbie mnogiej. Nie zapominajmy też o zaimkach i przyimkach – obcokrajowcy, którzy chcą nauczyć się polskiego, są bardzo odważni.


Samo święto gramatyki wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Zostało ustanowione w 2008 roku przez Marthę Brockenbrough, założycielkę Towarzystwa na rzecz dobrej gramatyki.


Czy na pewno mówisz poprawnie?

Tego dnia warto się zastanowić nad naszą gramatyką. Czy na pewno używamy dobrych odmian? Czy dobrze używamy zaimków, przyimków, odmieniamy przez czasy? Często może się okazać, że słowo, którego używamy na co dzień, jest popularne w naszej rodzinie, ale dla nieznajomych jest całkowicie niezrozumiałe. Tego dnia warto zrobić mały „przegląd” własnej gramatyki.