Dzień Psa 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Psa zostały 43 dni, czyli 1 miesiąc i 12 dni.

W 2024 roku Dzień Psa przypada na 1 lipca (poniedziałek).

W 2007 roku, 10 lat po wejściu w życie Ustawy o Ochronie Zwierząt, został ustanowiony w Polsce Dzień Psa. Pomysłodawcą obchodów było czasopismo „Przyjaciel Pies” wraz z użytkownikami portalu pies.pl. Jednak nie tylko w Polsce, ale również na świecie obchodzone są święta celebrujące psa - najlepszego przyjaciela człowieka. Na przykład w Ameryce Północnej obchodzony jest 26 sierpnia Narodowy Dzień Psa, zainicjowany przez Fundację Krajowego Dnia Psa w 2004 roku. Celem świętem jest podkreślenie ważnej roli psów nie tylko w codziennym życiu człowieka, ale także w ratowaniu życia ludzkiego. W tym dniu Fundacja zachęca społeczeństwo do zaadoptowania psów bezpańskich i wspierania schronisk.

Data polskich obchodów Dnia Psa nawiązuje także do początku sezonu wakacyjnego. Corocznie w tym okresie najwięcej psów jest porzucanych do lasu lub do schronisk. A to psy od wieków uważane są za najlepszych towarzyszy człowieka. Obecność psa nie tylko pozytywnie wpływa na nastrój, ale także przyczynia się do rozwoju emocjonalnego. Naukowcy podkreślają, że posiadacze psów są mniej narażeni na choroby serca. Pies potrafi zachęcić do codziennej aktywności fizycznej, która przyczynia się do ochrony organizmu przed wieloma chorobami. Psy są także świetnymi terapeutami, zwłaszcza w pracy z dziećmi. To dogoterapia jest jedną z ulubionych form leczenia dzieci z pewnymi zaburzeniami. Zabawa małych pacjentów z psami często decyduje o szybszym powrocie do zdrowia lub o poprawie zaburzonych czynności.

Według starego powiedzenia, psy są symbolem wierności. Czasami w mediach pojawiają się informacje poświadczające niezwykłą wierność psów do własnych właścicieli. I tak psy potrafią przebyć wiele kilometrów, aby wrócić do domu lub spędzają czas na grobach najbliższych ludzi. Psy także opiekują się dziećmi i chronią je przed różnymi niebezpieczeństwami. Chyba każdy z nas słyszał o psach przewodnikach dla osób niewidomych. To ten gatunek czworonogów codziennie pomaga w funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych. Dlatego nie tylko w Dniu Psa, człowiek powinien podziękować za bezwarunkową miłość swoim czworonożnym przyjaciołom.

Obchody Dnia Psa na świecie
Od lat w USA i we Włoszech Dzień Psa jest obchodzony 26 sierpnia. W USA jako Narodowy Dzień Psa, a we Włoszech jako Międzynarodowy Dzień Psa. Amerykańskie obchody święta psów rozchodzą się po świecie i w wielu krajach świata (UK, Indie a także Polska), podobnie jak we Włoszech obchodzi się Międzynarodowy Dzień Psa . Od 2021 roku Dzień Psa świętują także w Szwajcarii - data została wyznaczona na 8 maja.