Data polskich obchodów Dnia Psa nawiązuje także do początku sezonu wakacyjnego. Corocznie w tym okresie najwięcej psów jest porzucanych do lasu lub do schronisk. A to psy od wieków uważane są za najlepszych towarzyszy człowieka. Obecność psa nie tylko pozytywnie wpływa na nastrój, ale także przyczynia się do rozwoju emocjonalnego. Naukowcy podkreślają, że posiadacze psów są mniej narażeni na choroby serca. Pies potrafi zachęcić do codziennej aktywności fizycznej, która przyczynia się do ochrony organizmu przed wieloma chorobami. Psy są także świetnymi terapeutami, zwłaszcza w pracy z dziećmi. To dogoterapia jest jedną z ulubionych form leczenia dzieci z pewnymi zaburzeniami. Zabawa małych pacjentów z psami często decyduje o szybszym powrocie do zdrowia lub o poprawie zaburzonych czynności.
Według starego powiedzenia, psy są symbolem wierności. Czasami w mediach pojawiają się informacje poświadczające niezwykłą wierność psów do własnych właścicieli. I tak psy potrafią przebyć wiele kilometrów, aby wrócić do domu lub spędzają czas na grobach najbliższych ludzi. Psy także opiekują się dziećmi i chronią je przed różnymi niebezpieczeństwami. Chyba każdy z nas słyszał o psach przewodnikach dla osób niewidomych. To ten gatunek czworonogów codziennie pomaga w funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych. Dlatego nie tylko w Dniu Psa, człowiek powinien podziękować za bezwarunkową miłość swoim czworonożnym przyjaciołom.
Obchody Dnia Psa na świecie Od lat w USA i we Włoszech Dzień Psa jest obchodzony 26 sierpnia. W USA jako Narodowy Dzień Psa, a we Włoszech jako Międzynarodowy Dzień Psa. Amerykańskie obchody święta psów rozchodzą się po świecie i w wielu krajach świata (UK, Indie a także Polska), podobnie jak we Włoszech obchodzi się Międzynarodowy Dzień Psa . Od 2021 roku Dzień Psa świętują także w Szwajcarii - data została wyznaczona na 8 maja.