Święto św. Benedykta z Nursji 2024

Do najbliższych obchodów Święta św. Benedykta z Nursji zostały 24 dni.

W 2024 roku Święto św. Benedykta z Nursji przypada na 11 lipca (czwartek).

Benedykt z Nursji jest postacią wybitną, uznawaną za jedną z najważniejszych w historii Kościoła. Założył zakon, który przez stulecia należał do najpotężniejszych na świecie. Paweł VI w 1964 roku ogłosił go głównym patronem Europy. 11 lipca przypada w kalendarzu liturgicznym wspomnienie św. Benedykta z Nursji.

Św. Benedykt z Nursji


Benedykt urodził się około 480 roku w Nursji, małej miejscowości we Włoszech, znanej jednak na całym świecie z dwóch powodów. Pierwszy to oczywiście Benedykt i jego siostra Scholastyka, która również została mniszką, drugi to wybitni rzeźnicy oraz ich wyroby z wieprzowiny i dziczyzny. Przyszły patron Europy miał spokojne dzieciństwo – jego rodzina była zamożna oraz religijna, stąd odebrał staranne wykształcenie, mógł także wyjechać na studia do Rzymu. Szybko jednak opuścił Wieczne Miasto, wierząc że jego przeznaczeniem jest służba Bogu i ascetyczny tryb życia. Spokój i ciszę znalazł w Subiaco, gdzie zamieszkał w grocie. Dzięki miejscowym góralom dostarczającym mu jedzenie, mógł oddać się modlitwie i medytacjom. Z czasem pojawili się u niego uczniowie, których następnie umieścił na czele 12 stworzonych przez siebie klasztorów. Z powodu niezadowolenia miejscowego duchowieństwa opuścił jednak Subiaco. Próbowano go nawet otruć oraz skompromitować, przysyłając do klasztoru nagie dziewczęta, które miały tańczyć przed zakonnikami.

Wraz z najwierniejszymi uczniami udał się do Monte Cassino. Tam wybudował klasztor i kościół oraz stworzył słynną Regułę św. Benedykta. Jej podstawowym założeniem jest zachowanie umiaru we wszystkich działaniach służącym służbie Bogu. Nie jest ona tak surowa jak inne reguły, więc jej racjonalność i przystępność przyniosła duży szacunek i popularność wśród mnichów.

Zgodnie z informacjami zawartymi w Dialogach autorstwa papieża Grzegorza I, Benedykt był cudotwórcą oraz jasnowidzem. Przypisuje mu się uzdrowienia, wskrzeszanie zmarłych i wypędzanie złych duchów. Miał m. in. przewidzieć zniszczenie Rzymu, zburzenie rodzimego klasztoru oraz własną śmierć, która nastąpiła 21 marca 547 roku, zaledwie kilka tygodni po śmierci św. Scholastyki. Jego siostra bliźniaczka podążała podobną drogą duchową, założyła bowiem żeńską gałęź zakonu benedyktynów. Pochowano ich razem we wspólnym grobie na Monte Cassino.

Obchody Św. Benedykta z Nursji


Data obchodów Św. Benedykta z Nursji wiąże się z przeniesieniem jego relikwii. Po zniszczeniu klasztoru w Monte Cassino, 11 lipca 673 roku trafiły one do Fleur we Francji. Na ten dzień Paweł VI ustanowił doroczne święto św. Benedykta. Dawniej, przed reformą kalendarza liturgicznego, wspomnienie przypadało 21 marca, w rocznicę śmierci. W tym dniu uroczystości nadal odbywają się u benedyktynów, cystersów i trapistów, a także w rodzinnym mieście Benedykta. Nursja świętuje oczywiście również 11 lipca, gdzie odbywa się wiele wydarzeń religijno-kulturalnych poświęconych najsłynniejszemu obywatelowi miasta. Wiele procesji, nabożeństw, koncertów, pokazów sztucznych ogni można zaobserwować także w innych włoskich miasteczkach.

Św. Benedykt jest też wyjątkowo czczony na Teneryfie, gdzie w drugą niedzielę lipca w miejscowości San Cristóbal de La Laguna ma miejsce procesja Regional de San Benito Abad. Pochód ludzi ubranych w tradycyjne regionalne stroje wraz z przyozdobionymi wozami upamiętnia zawierzenie Benedyktowi Teneryfy w 1532 roku, kiedy panowała tam ogromna susza. Dziś ta jedna z największych pielgrzymek w Hiszpani jest formą podziękowania dla skromnego mnicha z Włoch.

W dniu obchodów Św. Benedykta z Nursji warto docenić jego zasługi dla Kościoła. Reguła św. Benedykta miała duży wpływ na całe życie Europy Zachodniej, a jego zakon przez wiele stuleci był najpotężniejszy na świecie i ukształtował inne zakony (cystersi, kameduli, trapiści) oraz wielu świętych. Wśród nich m. in. doktor Kościoła św. Grzegorz I Wielki, św. Bonifacy (główny patron Niemiec) czy św. Wojciech, apostoł Czech, Węgier i Polski. W naszym kraju najbardziej znanym opactwem benedyktyńskim jest Tyniec.

Występowanie Święta św. Benedykta z Nursji w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek11.07.2022Święto św. Benedykta z Nursji 2022
Wtorek11.07.2023Święto św. Benedykta z Nursji 2023
Piątek11.07.2025Święto św. Benedykta z Nursji 2025
Sobota11.07.2026Święto św. Benedykta z Nursji 2026
Niedziela11.07.2027Święto św. Benedykta z Nursji 2027
Wtorek11.07.2028Święto św. Benedykta z Nursji 2028
Środa11.07.2029Święto św. Benedykta z Nursji 2029
Czwartek11.07.2030Święto św. Benedykta z Nursji 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 11 lipca