Wielkanoc w UK 2025

Do najbliższych obchodów Wielkanocy w UK zostało 120 dni, czyli 3 miesiące i 30 dni.

W 2025 roku Wielkanoc w UK przypada na 20 kwietnia (niedziela).

Święto, które jest pierwowzorem współczesnej Wielkanocy sięga czasów pogańskich, kiedy to przodkowie Brytyjczyków oddawali cześć bogini wiosny, narodzin, szczęścia i płodności Eostre. Stąd wzięła się nazwa tego święta obowiązująca na Wyspach Brytyjskich, w przeciwieństwie do wielu innych państw, gdzie pochodzi ona od hebrajskiego słowa „Pesach”, czyli żydowskiego święta Paschy. Kult Eostre był związany z obrządkiem pożegnania zimy i przywitania wiosny, z tej okazji Brytyjczycy rozpalali ogniska i oddawali się rytualnym tańcom. Zwierzę, które od wieków reprezentowało boginię jest do dziś symbolem święta, to oczywiście zając.

Wielka Brytania, zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, obchodzi Wielkanoc w niedzielę po pierwszej pełni księżyca, po premierowym dniu wiosny. Data może się więc znacznie różnić, przedział czasowy to bowiem 22 marca - 25 kwietnia.

W Niedziele Wielkanocną, czyli Easter Sunday, wyspiarze spożywają w gronie rodzinnym śniadanie, na którym oczywiście nie może zabraknąć jajek. Na obiad najczęściej podawana jest pieczona jagnięcina. Ciekawym przysmakiem wielkanocnym jest Simnel cake, czyli ciasto owocowe pokryte warstwą masy marcepanowej. Najciekawsze jest w nim 11 kulek, które zdobią wierzch placka. Są one symbolem apostołów, choć tych było 12. Brytyjczycy są jednak dość surowi w swoich osądach, dlatego zdrajca Jezusa Judasz według z nich nie zasługuje na takie uhonorowanie. Inny deserem, którym zajadają się mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa jest pudding w formie tarty z masą posypaną rodzynkami. Pudding to także popularny przysmak podczas Bożego Narodzenia.

Jednym ze zwyczajów Easter Sunday jest chowanie czekoladowych zajączków w ogrodzie, po to by najmłodsi Brytyjczycy mieli frajdę z odnalezienia tego słodkiego skarbu. Ten zwyczaj nazwa się Egg hunt, wygrywa to dziecko, które upoluje najwięcej czekoladowych jajek. Choć jajka chowają rodzice, to dzieci z Wysp Brytyjskich wierzą, że zrobił to Easter Bunny. czyli zajączek wielkanocny. To symbol świąt w Zjednoczonym Królestwie, można go zobaczyć na słodyczach czy zabawkach.

Jakie są oryginalne tradycje wielkanocne, które w Polsce nie są znane? Jedną z tych ciekawszych są zawody w toczeniu jajek z górki. Wygrywa pierwszy na mecie, ale sztuką jest także doturlanie swojego jajka w całości. To nie tylko wesoła zabawa dla młodych i starszych, ale i symbol odkrywania kamienia do groty, w której spoczywało ciało ukrzyżowanego wcześniej Jezusa. Ten zwyczaj kultywowany jest m. in. w Preston w Lancashire, w północnej Anglii. Natomiast w Battersea Park w Londynie odbywa się wielkanocna parada, a także konkurs szukania jajek.

W niedzielę praktykujący Brytyjczycy uczęszczają do kościoła, wielu z nich wybiera się również na spacer. Jeśli tylko pogoda pozwoli, parki, ogrody zoologiczne pełne są ludzi, którzy z nadzieją wyczekują ciepłych miesięcy.

Występowanie Wielkanocy w UK w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela05.04.2026Wielkanoc w UK 2026
Niedziela28.03.2027Wielkanoc w UK 2027
Niedziela16.04.2028Wielkanoc w UK 2028
Niedziela01.04.2029Wielkanoc w UK 2029
Niedziela21.04.2030Wielkanoc w UK 2030
Niedziela13.04.2031Wielkanoc w UK 2031
Niedziela28.03.2032Wielkanoc w UK 2032
Niedziela17.04.2033Wielkanoc w UK 2033

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 20 kwietnia